دیدار و گفتگوی رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با وزیر امور خارجه

۲۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۴ کد : ۶۰۹۱ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۲۱
هفت تن از رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، رؤسای دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، تربیت مدرس، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و شیراز روز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ با وزیر امور خارجه دیدار و درباره مسائل بین‌المللی دانشگاه‌ها در شرایط کنونی کشور گفتگو کردند.

در این دیدار که در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ضمن قدردانی از توجه وزیر امور خارجه به مسائل دانشگاه و همکاری‌های صورت گرفته در این حوزه، با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده توسط دانشگاه‌های سطح یک برای حل مسائل ملی، بر اهمیت برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی تأکید کرد.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به برگزاری جلسات تخصصی در حوزه‌های مختلف از قبیل اقتصاد، سیاست و علوم اجتماعی که در چندین نوبت با حضور صاحب‌نظران و استادان این دانشگاه‌ها انجام شده، گفت: نتایج به دست آمده از این جلسات که حاصل ساعت‌ها گفتگو و تحلیل تخصصی بوده، همراه با راه‌حل‌های ممکن برای حل مشکلات در اختیار مسئولان و مقامات مربوطه قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه تهران گسترش فعالیت‌های بین‌المللی و برقراری ارتباط با دانشگاه‌های مهم اروپایی و آمریکایی در پسابرجام را از دستاوردهای فعالیت‌های تیم دیپلماسی وزارت امور خارجه ذکر کرد و افزود: در پسابرجام ما شاهد گسترش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها بودیم که برگزاری جلسات و نشست‌های مشترک با دانشگاه‌های مهم اروپایی و آمریکایی از جمله این ارتباطات است.

دکتر نیلی احمدآبادی، با تأکید بر ضرورت گسترش تبادلات علمی و بین‌المللی گفت: گسترش دیپلماسی علمی به عنوان راهکاری مهم و تأثیرگذار برای کمک به حل مشکلات کشور در عرصه بین‌الملل از طریق همین تبادلات علمی صورت می‌گیرد.

وی در پایان سخنان خود آمادگی دانشگاه‌های سطح یک کشور را برای مشارکت در کارگاه‌های تخصصی به منظور حل مشکلات جامعه اعلام کرد.

در ادامه، رؤسای دانشگاه‌های سطح یک حاضر در جلسه نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مهم دانشگاهی در حوزه بین‌الملل بیان داشتند.

دکتر محمدجواد ظریف، نیز ضمن استقبال از دیدگاه‌های رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور تصریح کرد که این دیدگاه‌ها بررسی و وزارت متبوع در حل مسائل و مشکلات مطرح شده در این جلسه همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.

وزیر امور خارجه در پایان پیشنهاد کرد که کمیته‌ای برای پیگیری مسائل دانشگاه‌ها در حوزه بین‌الملل تشکیل شود.

گفتنی است که در این دیدار علاوه بر رؤسای هفت دانشگاه سطح یک، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه و برخی از مدیران وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.


نظر شما :