طراحی و ساخت سیستم جامع غربالگری هوشمند اُتیسم در دانشگاه تهران

تعداد بازدید:۴۶۹۳
سیستم جامع غربالگری هوشمند اولیه اُتیسم توسط دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت سیستم جامع غربالگری هوشمند اُتیسم در دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر منوچهر (هادی) مرادی، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی در پروژه‌ای که از سال ۱۳۹۶ توسط گروه هوش ماشین و رباتیک و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی آغاز شده بود، موفق به طراحی و ساخت «سیستم جامع غربالگری اُتیسم» شد.

این سیستم، شامل ترکیبی از سیستم‌های مختلف غربالگری اولیه اُتیسم است که توسط این گروه طراحی و آزمایش شده است. از مزایای سیستم جامع غربالگری اولیه اتیسم می‌توان به قابلیت اطمینان بالا در غربالگری این بیماری در کودکان اشاره کرد.

همچنین با توجه به اینکه این سیستم دارای قابلیت نصب در مراکز درمانی سراسر کشور است، باعث کاهش نیاز به متخصص برای انجام غربالگری اولیه خواهد بود. نمونه اولیه این سیستم طراحی و آزمایش شده و نمونه دوم آن در حال ساخت است.

اتیسم یک اختلال عصب شناختی است که بروز آن منجر به ایجاد مشکلات متعددی در مبتلایان به این بیماری می‌شود. تشخیص زودهنگام این اختلال می‌تواند در توانبخشی آن، افزایش توانمندی مبتلایان به این بیماری برای داشتن یک زندگی مستقل، کاهش مشکلات خانواده‌ها و بخش سلامت کشور، کمک مؤثری باشد.

در پروژه «طراحی و ساخت سیستم جامع غربالگری اتیسم»، علاوه بر گروه هوش ماشین و رباتیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر حمیدرضاپوراعتماد، رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تهران اتیسم همکاری و دانشجویان پگاه سلیمان، اطهر محمودی، آیدا خزاعی، شادان گلستان، رسول تابان، عاطفه ایرانی، علی مومن ثانی و ملیکا مقدس نیز مشارکت داشتند.


( ۱۱ )

نظر شما :