برگزاری دومین نشست هم‌اندیشی شورای عالی راهبردی دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران

۰۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۱ کد : ۵۹۹۹ اخبار اخبار سلامت و بهداشت
تعداد بازدید:۱۴۴۴
دومین نشست هم‌اندیشی شورای عالی راهبردی دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۳۱ تیر ۱۳۹۷ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مرکز مشاوره دانشگاه، این نشست با هدف سبب شناسی و پیشگیری از رفتارهای خود آسیب‌رسان، با حضور دکتر محمد رضا علم، معاون سازمان دانشجویان؛ دکتر داریوش سلیمی، مدیر کل حراست؛ دکتر سید ابوالحسن ریاضی، مشاور سازمان دانشجویان و دکتر منصوره السادات صادقی، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست حمید پیروی، رییس مرکز مشاوره دانشگاه تهران در سخنانی گفت: «موضوع رفتارهای خود آسیب‌رسان در حوزه آموزش عالی به‌خصوص دانشگاه‌های دولتی، با وجود اینکه نسبت به سایر دانشگاه‌ها دارای فروانی کمتری بوده ولی با توجه به انعکاس آن در سطح رسانه‌ها و جامعه از حساسیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: «نتایج کارنامه سلامت روان دانشجویان تازه وارد دانشگاه تهران در سال گذشته نیز نشان می‌دهد که تعدادی از دانشجویان در بدو ورود نیازمند دریافت خدمات بهداشت روانی و درصد کمی نیز نیازمند مداخلات درمانی جدی بودند».

دکتر منصوره السادات صادقی، مدیر کل مشاوره و سلامت وزارت علوم با تاکید بر اهمیت دوره دانشجویی و لزوم توجه به دانشجو گفت: «دانشجویان در مرحله انتقالی هستند که با انتخاب‌های متعدد مواجه هستند و بنابراین ممکن است بیشتر در معرض آسیب قرار داشته باشند».

وی با اشاره به برنامه‌های دفتر مشاوره و سلامت وزرات علوم برای پیشگیری و مداخلات در زمینه رفتارهای خودآسیب‌رسان افزود: «اقدامات انجام شده شامل افزایش تعداد مراکز مشاوره، افزایش تعداد کادر متخصص در این مراکز، اجرای برنامه کارنامه سلامت دانشجویان ورودی جدید و اجرای سیمای زندگی است که سبک زندگی دانشجویان را در ابعاد مختلف بررسی می‌کند».

مدیر کل مشاوره و سلامت وزارت علوم ادامه داد: «از دیگر اقدامات انجام شده، راه‌اندازی و تقویت کانون دانشجویی همیاران سلامت روان است. همیاران سلامت روان شبکه حمایت اجتماعی و پتانسیل بسیاری خوبی برای همیاری خود دانشجویان هستند».

دکتر صادقی تصریح کرد: «سال گذشته با همکاری ۱۳۰ دانشگاه، ۱۰ مرکز پیام نور و ۱۵۵ شعبه فرهنگیان و فنی و حرفه‌ای، حدود ۱۲ هزار دانشجو عضو این کانون‌ها شده‌اند و در برنامه‌های مراکز مشاوره دانشجویی همراه هستند. وی همچنین در پایان گزارشی از سایر اقدامات انجام شده برای رسیدن به وضعیت مطلوب ارائه داد.

جدیدترین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه تهران را در پیام‌رسان «ایتا» به نشانی UTPRNEWS@ دریافت نمایید.


( ۱ )

نظر شما :