برگزیدگان مرحله دانشگاهی سی و سومین مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور معرفی شدند

۰۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۰ کد : ۵۷۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۹۹
آیین معرفی برگزیدگان مرحله دانشگاهی سی و سومین مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.
برگزیدگان مرحله دانشگاهی سی و سومین مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور معرفی شدند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت فرهنگی، مسابقات قرآن سال ۱۳۹۶ دانشگاه تهران شامل برگزاری مرحله دانشگاهی سی و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور و پنجمین دوره مسابقات قرآن و عترت ویژه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه تهران بود که با معرفی ۷۵ تن از دانشجویان و ۳۲ تن از کارکنان و اعضای هیات علمی، به کار خود پایان داد.

در ابتدای این مراسم که رئیس دانشگاه تهران، معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در آن حضور داشتند، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن گرامیداشت مناسبت‌های ماه مبارک رمضان، گفت: «ما با زحمات تعداد زیادی از همکاران ما در اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، مدرسه قرآن و عترت، معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی پردیس‌ها و دانشکده‌ها و... توانستیم سی و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت علیهم‌السلام دانشجویان کشور و پنجمین دوره مسابقات قرآن و عترت علیهم السلام ویژه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه تهران را برگزار کنیم».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در ادامه اظهار داشت: «یک زمان روشنفکران دینی ما معتقد بودند قرآن‌ها باید از طاقچه‌ها برداشته شود و از حالت نمادین درآید و وارد متن زندگی مردم شود؛ یکی از دستاوردهای مهم پیروزی انقلاب اسلامی این بود که قرآن و مفاهیم و ارزش‌های آن وارد زندگی مردم شد».

وی تاکید کرد: «هشت سال دفاع مقدس تداوم حضور ارزش‌ها و مفاهیم قرآنی در زندگی ما بود. زندگی‌ای که امروز فارغ از همه سختی‌ها و زحمت‌هایی که برای ما داشت، باید حسرتش را بخوریم. متاسفانه هر چه که ما از دفاع مقدس و مبدأ انقلاب دورتر شدیم، قرآنی که قرار بود جامعه ما را متحول کند و راه‌گشای نسل جوان ما شود، نقشش در جامعه کم‌رنگ شد».

دکتر سرسنگی تصریح کرد: «امروز اگر شاهد بعضی ناهنجاری‌ها در جامعه هستیم، اگر شاهد برخی پرسش‌های بی‌پاسخ در جامعه هستیم، قطعاً یکی از دلایلش کم توجهی به قرآن است؛ البته ما در این سال‌ها مسابقه و جشنواره قرآنی زیاد برگزار کردیم اما به عنوان یک واقعیت تلخ باید بپذیریم که کمتر به تأثیرگذاری مفاهیم قرآنی در جامعه توجه کردیم».

وی افزود: «امروز اگر جامعه ما بخواهد از مشکلات خود پا فراتر بگذارد و بر مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود غلبه کند، هیچ چاره‌ای ندارد جز اینکه باز مثل اوایل انقلاب اسلامی به قرآن و عترت بازگردد و این موضوع را از عمق جان طلب کند. حرکت‌های نمایشی را در حوزه قرآن باید کم کنیم و بیشتر به این بپردازیم که امروز قرآن به عنوان بزرگ‌ترین کتاب الهی، چقدر جوابگوی مسائل روزمره جامعه ما است. در دانشگاه‌ها به ویژه نگاه به قرآن باید خیلی جدی‌تر از اینکه هست، باشد».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر نقش فرهنگ، گفت: «جوانان امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند نوشیدن آب گوارایی هستند که در خلال آیات بی‌نظیر قرآن جاری است. امروز ما در دانشگاه در کنار آموزش و پژوهش، پرداختن به مسائل جدی فکری، عقیدتی و فرهنگی را باید مد نظر قرار دهیم».

وی ادامه داد: «کار فرهنگ کار روی مسائل عقیدتی دانشجویان و پاسخ‌دادن به پرسش‌های بی‌کران در ذهن دانشجویان است و حتماً یکی از اولویت‌هایی است که مانند آموزش و پژوهش باید مورد توجه واقع شود».

دکتر سرسنگی، تاکید کرد: «امروز جوانان ما نیازمند شنیدن حرف‌های تازه‌ای از قرآن و عترت هستند. امروز ما نیازمند مربیان و معلمانی از حوزه قرآن و عترت هستیم که بتوانند با زبان نسل جوان، ارزش های قرآن و عترت را به آن‌ها منتقل کنند. مطمئن باشیم اگر چنین اتفاقی رخ دهد، نسل جوان نیز پذیرای این فضای روحانی و معنوی است. بسیاری از کسانی که شاید توجه ندارند یا کم‌توجه هستند به خاطر این نیست که فطرتا نسبت به قرآن و عترت بی‌توجه‌اند، به این دلیل است که ما نتوانستیم با برنامه‌ها و رویکردهای خودمان، فضای مناسبی را برای نزدیکی و انس بیشتر دانشجویان با قرآن و عترت ایجاد کنیم».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در پایان ضمن قدردانی از حمایت‌های دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران از برنامه های فرهنگی دانشگاه تهران، افزود: «امیدوارم برگزاری چنین برنامه‌هایی موجب شود فعالان قرآنی دانشگاه تشویق شوند و بدانند که کار آنها در دانشگاه ارج نهاده می‌شود و بدانند ما قدرشناس فعالیت‌های آنان هستیم. امیدواریم این مسابقات، فرهنگ قرآنی را در دانشگاه توسعه دهد. خوشبختانه امسال شاهد افزایش ۵۰ درصدی دانشجویان و همچنین شرکت فعالانه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه بودیم».

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین مرادی، معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران نیز به سخنرانی پرداخت و سپس با حضور مسئولان حاضر در مراسم از برگزیدگان مسابقات تقدیر و مراسم نماز و افطار برگزار شد.

جدیدترین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه تهران را در پیام‌رسان «ایتا» به نشانی UTPRNEWS@ دریافت نمایید.


( ۲ )

نظر شما :

فرزانه امیری شیراز ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۵
بسمه تعالی /ضمن قبولی طاعات و عبادات در خصوص برگزاری آیین معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن و عترت در ماه مبارک رمضان، زحمات فراوانی مصروف اجرای مراسم گردید . لذا تلاشهای مخلصانه ی این مجموعه بزرگ قرانی قابل تقدیر و تشکر است. انشاء الله مجموعه مومن و خلاق و متعهد و عظیم و الشان دانشگاه تهران در سایه الطاف الهی به برکت ماه مبارک موید و پیروز و سر بلند باشند .