همکاری دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در برگزاری بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

۰۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۸ کد : ۵۷۵۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۰۵
بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با همکاری اعضای هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی، یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷، در شبستان اصلی مصلای امام خمینی (ره) گشایش یافت.
همکاری دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در برگزاری بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده الهیات و معارف اسلامی، در مراسم افتتاح این نمایشگاه که با حضور سفیران کشورهای اسلامی، برخی مسئولان کشوری، جمعی از دانشجویان علوم قرآن و حدیث و علاقه‌مندان به حوزه قرآنی در شبستان اصلی مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، دکتر محمود واعظی، مشاور بین‌الملل دانشکده الهیات و معاون بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن، و دکتر عبدالهادی فقهی‌زاده، استاد گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات و معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنرانی کردند.

دکتر محمود واعظی، با اشاره به مجموعه ظرفیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی ایران در راه‌اندازی این بخش، گفت: «نهادها و موسسات زیادی در کشور با عنوان بین‌المللی فعالیت می‌کنند؛ اما فعالیت‌های آنها در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها مغفول مانده است».

وی افزود: «ویژه‌نامه‌ای به منظور ارائه ظرفیت قرآنی ایران در خارج از کشور رونمایی خواهد شد که به چهار زبان انگلیسی، اردو، ترکی و عربی چاپ و عرضه شده است».

معاون بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن با تاکید بر اینکه ایران در عرصه قرآن بی‌نظیر است و در جهان حرف اول را می‌زند و در همه کرسی‌های علمی و در زمینه‌های نیروی انسانی و استادان زبانزد است، خاطرنشان کرد: «کشورهای دیگر نیازمند بهره‌مندی از ظرفیت‌های قرآنی کشور ما هستند که با همت همه نهادها و مسئولان این توان بالقوه عملی خواهد شد».

دکتر عبدالهادی فقهی‌زاده، سخنران دیگر این مراسم، به اهداف برگزاری نمایشگاه قرآن اشاره کرد و گفت: «این کتاب آسمانی، میراث گرانبهای ملل اسلامی است و به جهت نگاه دیپلماسی که این کتاب آسمانی در مجامع بین‌المللی ایفا می کند، مورد توجه است».

استاد گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات جریان‌سازی علمی، فکری و هنری در نمایشگاه قرآن را از اهداف دیگر این جشنواره بی‌بدیل قرآنی دانست و گفت: «نمایشگاه قرآن توانسته انگیزه‌هایی را در عرصه‌های فرهنگی و هنری رقم بزند و حادثه‌ای باشکوه را به ارمغان بیاورد که در مجامع بین‌المللی همتا ندارد».

از دیگر سخنرانان این مراسم آیت‌الله تسخیری، دبیر مجمع تقریب مذاهب؛ صلاح زواوی، سفیر کشور فلسطین در ایران، و عبدالمنعم الاحریز، سفیر الجزایر در ایران، بودند.

بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن، چلچراغ هدایت»، همه روزه تا ۱۴ خرداد (۱۹ ماه مبارک رمضان)، از ساعت ۱۷ تا ۲۴ در مصلای امام خمینی (ره) برپاست و در روز دوشنبه ۷ خرداد ۹۷ در وبینار بین‌المللی این نمایشگاه، دکتر شادی نفیسی، عضو هیات علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات و معارف اسلامی، سخنرانی خواهد کرد.

جدیدترین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه تهران را در پیام‌رسان «ایتا» به نشانی UTPRNEWS@ دریافت نمایید.


( ۱ )

نظر شما :