مراسم عیدانه دانشجویان بین‌المللی در موسسه لغت‌نامه دهخدا دانشگاه تهران برگزار شد

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۴ کد : ۵۴۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۳۲
مراسم عیدانه دانشجویان بین‌المللی شاغل به تحصیل در موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران، روز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ در تالار دکتر افشار موسسه برگزار شد.
مراسم عیدانه دانشجویان بین‌المللی در موسسه لغت‌نامه دهخدا دانشگاه تهران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران، این مراسم که به منظور آشنایی دانشجویان بین‌المللی با فرهنگ، آداب وسنن ایران برگزار شد در چند بخش مختلف و با موضوع اصلی عید نوروز اجرا شد.

ابتدا دکتر درزی، رئیس موسسه ضمن خیر مقدم، به فرهنگ باستانی آیین نوروز در ایران اشاره کرده و به فارسی زبانانی که دوره‌های آموزشی را با موفقیت به پایان رسانده بودند تاکید کرد: «هدیه و سوغات ویژه‌ای که شما از ایران برای کشورهای خود به همراه می‌برید، زبان فارسی و فرهنگ غنی ایران است؛ کلام و سخن شاعران پارسی گوی این سرزمین، که تفکر مشترک همه مردم فطرت‌جو و اندیشمند در دنیا است».

سپس گروه خیمه شب‌بازی دانشجویی با اجرای سنتی این نمایش و با عروسک‌های نمادین اقوام ایران، علاوه بر خلق لحظاتی شاد، دانشجویان را با گوشه‌ای از فرهنگ و هنر ایران آشنا کردند.

آشنایی با آیین باستانی نوروز عنوان برنامه دیگری بود که دکتر پگاه خدیش اجرای این برنامه را به عهده داشت. وی ان از پیشینه این آیین در ایران شروع کرد و در سخنانی که همراه با عکس، موسیقی و نمایش فیلم بود، توضیحاتی درباره این آیین ارائه اد. فردوسی و نوروز، خانه تکانی، خرید لباس نو، پختن نان و شیرینی، عروس گوله، تکم گردانی، نوروز خوانی، حاجی فیروز، عمونوروز و ننه سرما، زیارت اهل قبور، چهارشنبه سوری، سال نو کوزه نو، بخت‌گشایی، شال‌اندازی، فال، فال کوزه، چهارشنبه خاتون، پختن آش، آجیل، سفره هفت سین، آداب تحویل سال، عیدی، دیدو بازدید، سیزده به در و نوروز در جهان از جمله موضوعات این جلسه بود.

خاطره خوانی شیرین دو دانشجوی اکراینی از زندگی در ایران و اجرای مسابقه، بخش‌های دیگری از این برنامه بود. دانشجویان پس از برنامه با سمنو، آش و سایر غذاهای ایرانی پذیرایی شدند.


نظر شما :