نخستین همایش سرنوشت جهان روسی در ایران در بنیاد روسکی‌میر برگزار شد

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۹ کد : ۵۳۶۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۰۰
نخستین همایش مرکز روسکی‌میر با عنوان «سرنوشت جهان روسی در ایران»، ۶ اسفند ۱۳۹۶ در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برگزار شد.
نخستین همایش سرنوشت جهان روسی در ایران در بنیاد روسکی‌میر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، در این همایش که محورهای اصلی آن آغاز آموزش زبان و ادبیات روسی در ایران، سیر تحول ترجمه ادبیات روسی به زبان فارسی، گفت‌وگوی بین فرهنگی ایران و روسیه و چشم‌انداز زبان روسی در ایران بود، استادان و پیشکسوتان زبان و ادبیات روسی، مترجمان ادبی و سیاسی، مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و استادان روسیه‌شناسی در ایران سخنرانی کردند.

دکتر زهرا محمدی، دبیر علمی همایش و نماینده بنیاد روسکی میر در ایران، در آغاز همایش به اهمیت گردهمایی خانواده بزرگ زبان و ادبیات روسی و روسیه‌شناسی اشاره و اظهار امیدواری کرد که نخستین همایش «سرنوشت جهان روسی در ایران» نتایج مثبتی برای پژوهشگران و علاقه‌مندان داشته باشد.

در ادامه سخنرانان مطالب خود را ارائه و در پایان همایش، بستر ایجاد شده برای شناخت و آشنایی با کشور روسیه و زبان روسی در وضعیت فعلی را مسیری با آینده‌ای روشن، هدفمند و دورنمایی پرفروغ دانستند که آشتی کشورها تنها به دست پذیرش متقابل ملت‌هایشان میسر است و این پذیرش با روشن‌بینی، شناخت کافی و عمیق و به کنارگذاشتن پیش‌برداشت‌های تاریخی پس از درس‌گرفتن از آنها محقق می‌شود.

نخستین مرکز روسکی‌میر در ایران، فروردین ۱۳۹۶، در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران افتتاح شد. بنیاد روسکی‌میر در سال ۲۰۰۷ با دستور رئیس جمهور روسیه و با هدف گسترش زبان و فرهنگ روسی ایجاد شد و تا کنون بیش از ۱۱۵ مرکز در بیش از ۸۰ کشور جهان فعالیت خود را آغاز کرده است.


نظر شما :