معاون آموزشی وزارت عتف در دانشگاه تهران:

ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان مجازی در مقاطع بالاتر مشکل قانونی ندارد

۱۳ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۲ کد : ۵۳۵۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۷۰
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه دوازهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران در دانشگاه تهران از بلامانع بودن ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان مجازی در مقاطع بالاتر خبر داد.
ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان مجازی در مقاطع بالاتر مشکل قانونی ندارد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مرکز آموزش‌های الکترونیکی، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه دوازهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران که یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، با تاکید بر اینکه هیچ منعی برای تحصیل فارغ‌التحصیلان مجازی در دوره‌های بالاتر وجود ندارد، گفت: از نظر قانونی همه دانشگاه‌ها در صورت تأمین زیرساخت‌ها و ملزومات آموزش‌های مجازی می‌توانند همه دوره‌های این نوع آموزش‌ها را راه‌اندازی کنند.

دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر برگزاری دوره‌های مجازی در دانشگاه‌ها را از مهم‌ترین اولویت‌ها و سیاست‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: در صورتی که زیرساخت‌های آموزش‌های مجازی نظیر تأمین منابع، مدرسین، مسائل اینترنتی و الکترونیکی و غیره... تأمین شود، قطعاً این نوع آموزش‌ها مورد حمایت وزارت علوم خواهند بود، چرا که آموزش‌های مجازی به خوبی می‌تواند خلاء آموزش عالی در بخش‌های مختلف را پر کند.

وی در ادامه تصریح کرد: آموزش‌های مجازی قطعاً دارای امتیازات بسیاری است که اگر به آن‌ها بها بدهیم، مطمئناً نجات بخش خواهد بود و ما معتقد هستیم این نوع آموزش‌ها باید بتواند در همه مقاطع و رشته‌های تحصیلی ورود پیدا کند، اما همانطور که تاکید کردم باید خلاء و زیرساخت‌های آن تأمین شود.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در خصوص اعتبار مدرک آموزش‌های مجازی نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی دوره‌های مجازی که رسماً از آموزش عالی مجوز می‌گیرند، از نظر اعتبار مدارک آن‌ها کاملاً دارای اعتبار بوده و فرقی با مدارک سایر آموزش‌ها ندارد و حتی بعضاً دانش آموختگان این آموزش‌ها توفیقات بهتری نیز برای رسیدن به مدارج بالاتر کسب می‌کنند.

دکتر شریعتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور که دوره‌های مجازی را طی می‌کنند به خوبی در مقاطع تحصیلی بالاتر ورود پیدا کرده و نشان می‌دهد این نوع آموزش‌ها در اصل بسیار کارآمد و موثر نیز هستند.

وی با تاکید بر اینکه همه دانشگاه‌ها می‌توانند در همه دوره‌های آموزشی به آموزش‌های مجازی ورود پیدا کنند، ادامه داد: همانطور که تاکید کردم، در صورتی که زیرساخت‌ها و ملزومات آموزش‌های مجازی وجود داشته باشد، دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند و حتی دانشگاه پیام نور نیز در صورت تامین این زیرساخت‌ها می‌تواند آموزش‌های مجازی در دوره دکتری داشته باشند.

معاون آموزشی وزارت علوم در پایان در خصوص برخی مشکلاتی که برای پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های مجازی در برخی دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود خاطرنشان کرد: پذیرش این دانشجویان از ابعاد حقوقی، قانونی و اجتماعی و عرفی قابل بررسی است که در بعد حقوقی که توسط وزارت علوم تعریف می‌شود، همه فارغ‌التحصیلان آموزش‌های مجازی می‌توانند در دوره‌های بالاتر تحصیل کنند اما در بعد عرفی گاهی ممکن است برخی دانشگاه‌ها نپسندند که این نوع فارغ التحصیلان را درک کنند که البته باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت بگیرد. دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران تا فردا ۱۴ اسفند در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران درحال برگزاری است.


( ۵ )

نظر شما :