رئیس جدید مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران معرفی شد

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۱ کد : ۵۳۴۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۸۷۰
مراسم معارفه و تودیع رؤسای جدید و پیشین مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ برگزار شد.
رئیس جدید مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران معرفی شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم دکتر محمود واعظی، به‌عنوان رئیس جدید مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی معرفی و از زحمات دکتر فیروز اصلانی تقدیر به‌عمل آمد.

دکترمحمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران در این مراسم گفت: «از زحمات رئیس قبلی که مدت طولانی تصدی این مرکز را به عهده داشتند قدردانی و هم‌چنین از جناب آقای دکترواعظی که این مسئولیت را پذیرفتند، تشکرمی‌کنم».

وی افزود: «امیدوارم رئیس جدید مرکز با کمک استادان محترم بتوانند زمینه خدمات بالایی را در دانشگاه تهران فراهم آورند و در کل کشور هم خدمات شایسته‌ای به انقلاب اسلامی ارائه کنند».

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با تبیین انواع موسسات وتشریح عملکرد هریک از آنها اظهار کرد: «ما در دانشگاه موسسات نوع دو و سه را داریم، که موسسات نوع دو عمدتاً بین رشته‌‌ای هستند ودانشگاه حمایت جدی از آنها ندارد وباید اذعان کرد که تقاضامحورند».

دکتررحیمیان در ادامه بیان کرد: «موسسات نوع سه هم تقاضامحورند، ولی یک سازمان پشتیبان آنهاست ودانشگاه از این موسسات فقط پشتیبانی علمی می‌کند. دانشگاه به دنبال آن است که این‌گونه موسسات را هر چه بیشتر رونق دهد. اما با توجه به اینکه دانشگاه در شرایط مالی مطلوبی قرارندارد و این موسسات را نمی‌توان به دولت تحمیل کرد باید آنها به گو‌نه‌ای خود را اداره کنند».

وی تصریح کرد: «ما یک نوع موسسات دیگر هم داریم که موسسات نوع یک هستند. ولی با توجه به اینکه تعداد محققین در این موسسات محدود بود و دانشجویی که جذب می شد از پتانسیل کامل دانشگاه استفاده نمی‌کرد، در یک برهه زمانی دانشگاه تصمیم گرفت که این موسسات را در کنار دانشکده‌ها قرار دهد. که امیدوارم با سیاستی که دانشگاه در پیش گرفته این موسسات بتوانند از پتانسیل نیروی کارشناسی ارشد ودکترا بهره‌مند شوند».

معاون پژوهشی دانشگاه تهران در ادامه با عنوان اینکه یکی از این موسسات مرکز عالی مطالعات انقلاب اسلامی است افزود: «این مر کز هم با توجه به صحبت‌هایی که انجام شد و مصوبه هیات رئیسه در کنار دانشکده معارف و اندیشه اسلامی قرار گرفت. درجلساتی که اساسنامه آن شکل گرفت از دانشکده‌های حقوق، ادبیات، علوم اجتماعی، مطالعات جهان، الهیات و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هم دعوت کردیم تا در این اساسنامه نقش داشته باشند».

دکتر رحیمیان خاطر نشان کرد: «شورای سیاستگذاری موسسه متشکل از روسای این دانشکده‌ها و نماینده مقام معظم رهبری است، که در جلسه سیاستگذاری هستند واین بدان معناست که ما از پتانسیل دانشکده‌های مختلف هم بتوانیم استفاده کنیم. بنابراین من فکر می‌کنم که موفقیت دکتر واعظی در این است که علاوه بر استادانی که در این مرکز هستند از پتانسیل دانشکده‌های مختلف هم بتوانند استفاده کنند».

وی در پایان افزود: «ازجمله مواردی که دکترواعظی به آن اهمیت می‌دهند نقش بین‌المللی بودن مرکز است. ما نتوانستیم ابعاد وسیع انقلاب‌اسلامی را به کشورهای دیگرمعرفی کنیم. با پتانسیل این مرکز وهمکاری دانشکده‌های دیگر و با خصوصیاتی که دکتر واعظی دارند، امیدوارم دانشگاه به این امر مهم دست یابد».

در این مراسم دکتر علی عسکری، رئیس دانشکده معارف و اندیشه اسلامی نیز گفت: «دکتر واعظی یکی از فرزندان انقلاب هستند ودغدغه انقلاب، علم و دانشگاه را دارند. لذا من بسیار امیدوارم که با حضورشان به ایده‌هایی که در این زمینه وجود دارد بیفزایند و بعد بین‌المللی و همکاری‌های بین دانشگاهی مرکز را قوی‌تر ومنسجم‌تر کنند.».

دکترمحمود واعظی، رئیس جدید مرکزمطالعات عالی انقلاب اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: «به هر دلیل جایگاه دانشگاه تهران در عرصه‌های بین‌المللی به‌ویژه در زمینه معارف انقلاب اسلامی خالی است».

وی با تبیین اینکه درخواست‌های مکرری از خارج کشور برای فعالیت در این عرصه ارائه می‌شود و با اشاره به اساسنامه مرکز گفت: «وظیقه ما است که در ترویج اندیشه انقلاب اسلامی در همه عرصه‌ها به‌ویژه عرصه بین‌المللی فعالیت کنیم. البته این‌گونه کارها فردی نیست واین یک بحث ملی، هویتی وانقلابی ما است».

دکتر واعظی افزود: «ما باید در زمینه ترویج، تبیین وارتقای دانش انقلاب اسلامی با هم‌افزایی توان‌‌ها ومساعدت مسئولان ارشد دانشگاه در سطح آکادمیک فعالیت کنیم و در این زمینه منشأ اثرات خوبی باشیم».


( ۴ )

نظر شما :