برگزاری بیستمین جلسه سخنرانی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی: دوفضایی شدن جهان

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۴ کد : ۵۳۴۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۶۳
بیستمین جلسه سخنرانی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی: دوفضایی شدن جهان با سخنرانی عضو هیأت علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران برگزار شد.
برگزاری بیستمین جلسه سخنرانی کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی: دوفضایی شدن جهان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مطالعات جهان، بیستمین جلسه نشست کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی: دوفضایی شدن جهان، روز سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶، با عنوان «فضای سوم: یک مدل مفهومی» توسط دکتر مسعود کوثری عضو هیأت علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر کوثری با اشاره به مفهوم «فضای سوم» گفت: با توسعه فضای مجازی ما به فضای سوم می‌رسیم و این فضا در ذهن کاربر شکل می‌گیرد و می‌توان گفت فضای سوم به نوعی یک نوع فضای مدیریتی میانجی است که بین فضای واقعی و فضای مجازی است»

وی افزود: «به تعبیر دیگر می‌توان گفت در حال حاضر ما اکنون هم در یک فضای مجازی و هم در یک فضای واقعی به طور همزمان زندگی می‌کنیم و به نظر من بیشتر از گذشته یک فضای سوم در حال شکل‌گیری است که از دوگانه مجازی- واقعی گذشته بیرون آمده و روز به روز بر توسعه آن افزوده می‌شود.

دانشیار ارتباطات دانشگاه تهران در ادامه خاطر نشان کرد: «سطوحی برای «فضای مجازی» تعریف شده که از منظر مفهوم نظام‌مندی، دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند، که عبارتند از؛ محصول فناوری، حضور ادراک، تجربه زیسته کاربر، دارای استقلال نسبی و غیره که هر یک از آنها فضاهای مختلفی را ایجاد می‌کنند. کاربران همان‌گونه که در فضای واقعی زندگی می‌کنند «در» فضای مجازی هم در حال زیست هستند و می‌توان چنین گفت که کاربران در فضای مجازی تجربه «نیابتی» یا تجربه «نیابتی جسمی» را دنبال می‌کنند».

برای مشاهده متن کامل خبر، اینجا کلیک کنید.


نظر شما :