کارگاه آموزشی حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت در دانشگاه تهران برگزار شد

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۵ کد : ۵۳۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۶۷
کارگاه آموزشی حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت، ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ در مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.
کارگاه آموزشی حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت در دانشگاه تهران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه مطالعات حقوق عمومی، در ابتدای این کارگاه آموزشی که با نگاه ویژه به بررسی لایحه حمایت افراد دارای معلولیت برگزار شد، الهام بیژن‌پور، دانشجوی دکتری رشته حقوق عمومی دانشگاه تهران، به بررسی تطبیقی حقوق شهروندی معلولان در دیگر کشورها پرداخت.

وی ضمن ارائه مقدمه کوتاهی در خصوص تعاریف و آمارهای منتشر شده از تعداد معلولان کشور، قوانین حقوقی تصویب شده در ایران و سازمان‌های بین‌المللی را بررسی کرد.

دانشجوی دکتری رشته حقوق عمومی در ادامه به بررسی تبعیض بر مبنای معلولیت در رویه قضائی حاکم بر استخدام معلولان پرداخت و در پایان راه‌کارهایی را برای کم کردن مشکلات و معضلات معلولان کشور پیشنهاد کرد.

ناصر سرگران، عضو فعال در زمینه حقوق معلولان کشور نیز با برشمردن ابهامات و ایرادات این لایحه سخنان خود را در دو بخش؛ نگاهی به کاستی‌ها و ابهامات مندرج در لایحه و هم‌چنین ارائه بسته پیشنهادی جهت ارگان‌ها و نهاد‌های مختلف ارائه کرد.

این فعال در زمینه حقوق معلولان کشور، ضمن بیان نکته‌هایی درباره گرایش لایحه به‌سمت کنوانسیون جهانی حقوق معلولان تصریح کرد‌: «به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته در لایحه، همچنان نقاط ضعف بسیاری در آن وجود دارد. به‌ویژه بر موضوع بی‌توجهی به منع عدم تبعیض در لایحه باید توجه داشت».

در ادامه این کارگاه آموزشی دکتر همایون هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره نحوه شهرسازی و معماری کشورهای اروپایی و نیز فرهنگ‌سازی و مناسب‌سازی معابر در این کشورها توضیحاتی را بیان کرد.

وی ضمن اشاره به آزادی شهروندان معلول برای شرکت در تمام فعالیت‌ها و کنش‌های اجتماعی، خواستار مطالبه‌گری و توانمندسازی معلولان شد.

دکتر حسین نحوی‌نژاد، معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور به‌عنوان آخرین سخنران، آماری درباره مشکلات مطرح در بهزیستی و میزان یارانه مراکز توانبخشی ارائه داد.

تبادل نظر، بیان نقطه نظرات و پرسش و پاسخ از دیگر برنامه‌های این کارگاه آموزشی بود.


( ۱ )

نظر شما :