دانشگاه تهران سرآمد دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی موضوعی کیو.اس.

تعداد بازدید:۸۲۳۶
دانشگاه تهران با حضور در ۷ حوزه از ۹ حوزه موضوعی رتبه‌بندی کیو.اس. در سال ۲۰۱۸ و کسب ۶ رتبه اول کشوری، همچنان در صدر دانشگاه‌های ایران قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، پایگاه رتبه‌بندی کیو.اس. رتبه‌بندی موضوعی سال ۲۰۱۸ خود را منتشر کرد که ۶ دانشگاه کشور در ۹ حوزه موضوعی این رتبه‌بندی حضور دارند و دانشگاه تهران با حضور در ۷ حوزه، بیشترین حضور و کسب ۶ رتبه برتر کشوری در این رتبه‌بندی جایگاه اول را در میان دانشگاه‌های ایران به خود اختصاص داده است.

به گفته سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، ایران در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در دو حوزه علم مواد و جغرافیا دارای نماینده در بین دانشگاه‌های برتر دنیاست که دانشگاه تهران توانسته با رتبه ۲۰۰-۱۵۱ در حوزه جغرافیا و با رتبه ۳۰۰-۲۵۱ در حوزه علم مواد حضور ایران را در این حوزه‌های موضوعی نمایندگی کند.

رتبه‌بندی کیو.اس. یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که توسط مؤسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می‌گیرد. یکی از رتبه‌بندی مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می‌دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است. رتبه‌بندی موضوعی کیو.اس. بر اساس چهار شاخص بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد استنادها به ازای هر مقاله و h-index صورت می‌پذیرد و این شاخص‌ها هر یک با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی بهترین دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند.

ردیف

موضوع

رتبه جهانی دانشگاه تهران

رتبه کشوری

۱

معماری و محیط انسان‌ساز

۱۵۱-۲۰۰

۱

۲

جغرافیا

۱۵۱-۲۰۰

۱

۳

علم مواد

۲۵۱-۳۰۰

۱

۴

کشاورزی و جنگلداری

۲۵۱-۳۰۰

۱

۵

مهندسی برق و الکترونیک

۳۰۱-۳۵۰

۱
(همراه با دانشگاه صنعتی شریف)

۶

پزشکی و علوم زیستی

۴۵۱-۵۰۰

۵

 

( ۱۷ )

نظر شما :