«نوروز در فرهنگ ایرانی» در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۲ کد : ۵۳۳۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۶۸
«نوروز در فرهنگ ایرانی» عنوان سخنرانی رئیس بنیاد سعدی بود که سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.
«نوروز در فرهنگ ایرانی» در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مطالعات جهان، در آغاز این نشست دکتر محمد سمیعی، مدیرگروه مطالعات ایران، ضمن خیرمقدم به دکتر غلامعلی حداد عادل، اعلام کرد: «دکتر حداد عادل از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در سلسله جلساتی با موضوع مشترک فرهنگ ایران در دانشکده مطالعات جهان سخنرانی داشته‌اند؛ موضوعاتی شامل فرهنگ ایرانی، سفره ایرانی، قنات در فرهنگ ایران، بازار در فرهنگ ایرانی، و فرش ایرانی از جمله این سخنرانی‌ها بوده است».

دکتر سمیعی با اشاره به موضوع سخنرانی این جلسه افزود: «نوروز یکی از مراسم‌های ماندگار ایرانی و دقیق‌ترین سال نو جهان است. تقویم‌نویسی از عناصر مهم تمدن است و ایران از این منظر بسیار غنی بوده و جهان وامدار ایران است. نوروز از جنبه ایرانی و اسلامی پتانسیل‌های بالای دارد.»

دکتر حداد عادل نیز ضمن ابراز خوشنودی از حضور دوباره در دانشکده مطالعات جهان، پس از وقفه‌ای چند ساله، محیط این دانشکده را همواره دلپذیر خواند و گفت: «اینجا جایی است که در فضایی علمی و دانشگاهی و به دور از حاشیه می‌توان درباره فرهنگ ایرانی صحبت کرد».

وی افزود: «به‌عنوان دانشجوی پیشین دانشگاه تهران، از حضور در این دانشگاه احساس خوشحالی می‌کنم و این دانشگاه را خانه دوم خود می‌دانم. قصدم از این کار چندساله این بوده است که جوان‌ها و نسل آینده با فرهنگ ایرانی بیشتر آشنا شوند.»

برای مشاهده متن کامل خبر، اینجا کلیک کنید.


نظر شما :