سخنرانی مشاور رئیس جمهور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۸ کد : ۵۳۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۴۸
نشست علمی ابرچالش‌های اقتصاد ایران و الزامات جمعیتی و سیاستی آن به همت انجمن جمعیت‌شناسی و با حمایت دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ برگزار شد.
سخنرانی مشاور رئیس جمهور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

در این نشست، دکتر مسعود نیلی، مشاور رئیس جمهور و رئیس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، سخنان خود را به عوامل جمعیتی مؤثر بر ابرچالش‌های اقتصادی اختصاص داد و فقدان شناخت مشترک را موجب بروز بحران دانست و بر پیوند ناگسستنی میان اقتصاد و جامعه‌شناسی و اهمیت گفت‌وگوهای بین‌رشته‌ای تاکید کرد.

وی با بیان اینکه ابرچالش‌های امروز کشور نتیجه سیاست‌های اتخاذی بلندمدت است، به تبیین و تفسیر تأثیر متغیرهای جمعیتی نظیر میزان جمعیت، نرخ رشد جمعیت، تعداد خانوارها و ترکیب سنی، جنسیتی و جغرافیایی بر اقتصاد کشور در طول سالیان متمادی پرداخت.

مشاور رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت که روند این تغییرات منجر به افت شدید سطح رفاه جامعه، ایجاد آثار منفی بر سرمایه‌گذاری و افزایش سهم مصرف خصوصی از تولید ناخالص داخلی شده است.

وی با اشاره به ابرچالش‌های بیکاری، مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و افزایش روند بهره‌برداری از منابع طبیعی، مدیریت اقتصاد را به عنوان مسئله اصلی کشور معرفی کرد و افزایش جمعیت را بدون تصحیح و تغییر رویه‌های پیشین اشتباه دانست و نادیده گرفتن مباحث جمعیتی در اقتصاد را اشتباهی استراتژیک خواند.

جلسه با پرسش و پاسخ حضار و تاکید بر لزوم ادامه این‌گونه نشست‌ها برای ایجاد شناخت بهتر مسائل میان‌رشته‌ای پایان یافت.

در این نشست دکتر سیدمهدی اعتمادی‌فرد، سرپرست دانشکده علوم اجتماعی، دکتر محمدجلال عباسی شوازی، عضو شورای اتحادیه بین‌المللی مطالعات جمعیت و استادان برجسته حوزه علوم اجتماعی حضور داشتند.


( ۸ )

نظر شما :