درکارگاه آموزشی نظام ثبت اظهارنامه‌های بین‌المللی اختراع مطرح شد

حمایت از ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۲ کد : ۵۳۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۳۶
معاون اجرایی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: این پارک در نظر دارد با گسترش توسعه زیرساختی تا پنج سال آینده بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان را تحت حمایت خود قرار دهد که این امر با انجام پروژه شهر دانش دانشگاه تهران امکان‌پذیر است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه، دکتر هاشم آقازاده در حاشیه برگزاری نشست نظام ثبت اظهارنامه‌های بین‌المللی اختراعات در جمع خبرنگاران گفت: بحث مالکیت فکری در مقوله اختراعات و نوآوری بسیار مهم است و تعلق مالکیت به صاحب فکر و ایده اهمیت بسیاری دارد که این مسئله در دنیا با نظام مالکیت فکری شناخته می‌شود و تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری فعالیت می‌کند.

وی افزود: این مسئله برای پارک‌های علم و فناوری یا مراکز نوآوری و به‌خصوص پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بسیار مهم است. زیرا ما باید بتوانیم حق و حقوق افراد را از نظر مالکیت فکری حفظ کنیم که واحد آموزش ما در این زمینه همکاری نزدیکی با دفتر مالکیت فکری قوه قضائیه دارد.

دکتر آقازاده اظهار داشت: روند ثبت اختراعات بین‌المللی قبلاً به این صورت بود که فرد باید اختراع خود را در هر کشور به صورت جداگانه به ثبت می‌رساند، ولی در حال حاضر در این سازمان ثبت می‌کند و با ثبت در این سازمان، اختراع در ۱۵۲ کشور حائز اهمیت است.

وی گفت: مخاطبان این کارگاه، شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مخترعان هستند و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران توانسته از حضور دو تن از استادان خارجی برای این نشست استفاده کند.

دکتر آقازاده در پایان گفت: مخترعانی که از طریق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ثبت اختراع داشتند در کارگاه آموزشی به شکل رایگان شرکت کرده و مدرک رسمی سازمان جهانی به آن‌ها ارائه می‌شود.

کارگاه آموزشی نظام ثبت اظهارنامه‌های بین‌المللی اختراع طبق معاهده همکاری ثبت اختراعات ( PCT ) روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور ۱۳۰ مخترع، دانشجو و شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز به کار کرد.


نظر شما :