نشست خبری سومین کنگره ملی روان‌شناسی ایران برگزار شد

۰۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۵ کد : ۵۳۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۳۲
نشست خبری سومین کنگره ملی روان‌شناسی ایران، ۵ اسفند ۱۳۹۶ در دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در این نشست خبری دکتر محمد خدایاری فرد، رئیس دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی گفت: «این کنگره یک گردهمایی بزرگ روان‌شناسان است. برای برگزاری این کنگره محورهای زیادی مطرح شده که انتخاب این محورها بر اساس مشورت‌هایی است که با رؤسای دانشکده‌های روان‌شناسی سراسر کشور، سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران و روان‌شناسان صاحب نظر صورت گرفته است».

وی با بیان اینکه اولین محور این کنگره بحث روان‌شناسی اجتماعی است، افزود: «ما معتقدیم فردی که متولد می‌شود آینده و بحران‌هایی که برای این فرد به وجود می‌آید را می‌توان پیش‌بینی کرد. هم‌‌چنین خانواده‌ای که تشکیل می‌شود را می‌توان پیش‌بینی کرد که آیا دچار بحران می‌شود یا خیر و به همین خاطر مشاوره ازدواج را گذاشته‌اند که اگر دو نفر با ازدواج دچار مشکل می‌شوند از این اتفاق پیشگیری کرد».

دکتر خدایاری فرد افزود: «برای جامعه هم به همین صورت است بحران‌هایی که در جامعه به وجود می‌آید را می‌توان پیشی‌بینی و پیشگیری کرد. بنابراین وقتی بحث روان‌شناسی اجتماعی در رأس قرار می‌گیرد، مدیریت رفتارهای تهاجمی و ارتقای امنیت اجتماعی تم این کنفرانس و در رأس قرار داده می‌شود و البته این بر اساس بررسی روان‌شناسان در زمینه‌های اجتماعی است».

رئیس دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی خاطر نشان کرد: «یکی از اهداف این کنگره اعتماد به دانشگاه و روان‌شناسان است. باید از دانشگاه‌ها درخواست شود تا در حل مسائل و بحران‌های اجتماعی کمک کنند. برای حل معضلات و مشکلات راه‌کار‌های علمی وجود دارد».

دکتر هادی بهرامی، دبیر علمی سومین کنگره ملی روان‌شناسان ایران، نیز در این نشست خاطر نشان کرد: «پرخاشگری، رفتار تهاجمی و مناسبات ناسالم در سطح اجتماعی از آسیب‌های اجتماعی است که با آنها درگیر هستیم. متأسفانه آمارها در این زمینه جدی است».

وی افزود: «اگر ما داعیه این را داریم که یک جامعه پاکیزه و جامعه‌ای مبتنی بر تعاون و همکاری داشته باشیم، باید تربیت اجتماعی آدم‌ها و یادگیری زمینه‌های لازم برای مدیریت رفتارهای خشونت‌آمیز را هم یاد بگیریم. به‌همین دلیل تم اصلی این کنگره مدیریت رفتارهای تهاجمی و ارتقای امنیت اجتماعی است. ما با خشونت در همه مناسبات مواجهیم و بنابراین فراگیر است و شامل همه رفتارهای اجتماعی می‌شود».

دکتر بهرامی تصریح کرد: «این کنگره یک نشست دانشگاهی بین همه کسانی است که احساس مسئولیت می‌کنند و از روز ۹ تا ۱۱ اسفند برگزار می‌شود. فراخوان کنگره در ۱۰ محور منتشر شده است و ۶۰ داور از همه دانشگاه‌های کشور مسئولیت داوری مقالات این کنگره را برعهده گرفته‌اند. افتتاحیه از ساعت ۸:۳۰ صبح روز ۹ اسفند آغاز می‌شود».

دبیر علمی کنگره اظهار داشت: «چندین برنامه ویژه و پنل تخصصی با حضور رؤسای سابق و فعلی سازمان نظام روان‌شناسی، استادان دانشگاهی و صاحبنظران این حوزه نیز تدارک دیده شده که برگزار خواهد شد».

در ادامه این نشست دکتر محمد جوادی‌پور، مدیر اجرایی کنگره با اظهار اینکه فراخوان این کنگره به همه نهادها و سازمان‌های اجرایی کشور ارسال شده است، گفت: «سعی کرده‌ایم تا تنوع دانشگاهی در این کنگره افزایش یابد و یک خروجی حاصل آید که بتواند نیازهای جامعه را برطرف و مشکلی از مشکلات سازمان‌ها و نهادها را حل کند».

وی افزود: «برای پیشگیری و مدیریت رفتارهای تهاجمی، دانشگاه‌ها حرف دارند و باید سازمان‌ها و دستگاه‌ها نیز همکاری لازم را داشته باشند. هدف اصلی ما افزایش مشارکت در سطح استادان، دانشجویان و بهره‌برداری از نتایج این فعالیت‌هاست. ما به دنبال یک بحث علمی مؤثر نتیجه‌دار هستیم که بتواند مشکلی را حل کند و امیدواریم این کنگره چنین نتیجه‌ای را به‌همراه آورد».

سومین کنگره ملی روان‌شناسی ایران با همکاری گروه‌های آموزشی روان‌شناسی دانشگاه‌های سراسر کشور از ۹ تا ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ در دانشکده روان‌شناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.


نظر شما :