نمایشگاه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» افتتاح شد

۲۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۴ کد : ۵۲۶۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۸۰۰
نشست خبری و افتتاحیه مسابقه عکس سفر به خانه خدا، چهارشنبه ۲۵ بهمن با حضور مسعود زنده‌روح کرمانی، دبیر هنری مسابقه و احسان محمدی، دبیر مسابقه و دبیرکل تشکل‌های فرهنگی هنری دانشگاه تهران در نگارخانه «دانشجو» واقع در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.
نمایشگاه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» افتتاح شد

احسان محمدی در این مراسم، گفت: مسابقه عکس سفر به خانه خدا ابتکار و تلاشی است برای انعکاس جلوه‌های متعدد حج مبتنی بر نگاه خود حجاج از طریق عکس‌هایشان؛ یعنی روایت حج توسط خود حجاج؛ روایتی مهم و جذاب که پیش از این کمتر به شکل یک رویداد هنری مورد توجه بوده است.

وی افزود: داوری‌های این دوره از مسابقه که به عهده افشین شاهرودی، کمال‌الدین شاهرخ و حسن غفاری بود، در چند مرحله انجام شد و ۷۵ اثر برای چاپ در کتاب انتخاب و ۵۳ اثر نیز برای شرکت در نمایشگاه انتخاب شدند. در نهایت ۱۱ اثر برگزیده شدند که این آثار در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد.

محمدی خاطر نشان کرد: در این مسابقه از تمامی استان‌های کشور اثر داشتیم که ۳۶ درصد خانم‌ها و ۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان را آقایان تشکیل می‌دادند.

مسعود زنده‌روح کرمانی نیز در این مراسم، گفت: مجموعاً ۳۵۰ نفر عکس‌هایشان را به دست ما رساندند که بیشتر عکس‌ها توسط عکاسان غیرحرفه‌ای و خود حجاج گرفته شده بود. ۵۳ عکس روی دیوار قرار است به صورت کتاب در بیاید که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و هر سال شاهد برگزاری این نمایشگاه باشیم.

وی افزود: در این نمایشگاه سعی کردیم بهترین آثاری که شایستگی روی دیوار رفتن را دارند، انتخاب کنیم و در اکثر آثار هم حس لحظه‌ای عکاسان در عکس‌ها مشخص است و ما هم تلاش کردیم در انتخاب آثار احساس اصیل و ساده ثبت کنندگان را مورد توجه قرار دهیم.

دبیر هنری مسابقه تصریح کرد: این دوره چون برای اولین بار است که برگزار می‌شود ما شاهد تنوع کمتری در آثار بودیم و از مناسک حج عکس‌های کمتری داشتیم و بیشترین عکس‌ها از مساجد و یا خود افراد بوده است.

گفتنی است، مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» با موضوعات عزت و کرامت حجاج ایرانی، وحدت در جهان اسلام، عملیات اجرایی حج سال ۱۳۹۶، لحظه‌های ویژه عبادی، سلفی بناها و آیین‌ها و استقبال از حجاج سال ۱۳۹۶ به همت شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی دانشگاه تهران و مؤسسه فرهنگی رسانه‌ای پارسیان فرهنگ با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، سازمان فرهنگی هنری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار شده است.

این نمایشگاه تا ۶ اسفند، از شنبه تا چهارشنبه غیر از روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۶، دایر خواهد بود. آیین اختتامیه نمایشگاه یکشنبه ۶ اسفند، ساعت ۱۷ در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران در خیابان ۱۶ آذر، جنب کلینیک ۱۶ آذر، برگزار خواهد شد.


( ۴ )

نظر شما :