اهدای مدال ویژه بنیاد لی کوان یو سنگاپور به استاد دانشگاه تهران

۲۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۰:۵۷ کد : ۵۲۶۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۵۲
دکتر علی طیب‌نیا، نخستین اقتصاددان ایرانی است که مدال ویژه بنیاد «لی کوان یو» سنگاپور را به عنوان دانشمند اقتصادی دریافت می‌کند.
اهدای مدال ویژه بنیاد لی کوان یو سنگاپور به استاد دانشگاه تهران

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر علی طیب‌نیا، عضو هیأت علمی دانشگاه و وزیر سابق اقتصاد و دارایی، اول فوریه امسال مدال ویژه بنیاد «لی کوان یو» سنگاپور را به عنوان دانشمند اقتصادی دریافت کرد.

ادی تئو، رئیس بنیاد لی کوان یو، در این مراسم ضمن تجلیل از مقام علمی، اقتصادی و سیاسی دکتر طیب‌نیا، به فعالیت‌های مؤثر این استاد دانشگاه در توسعه کشور، بهبود شرایط اقتصادی ایران و کاهش چشمگیر تورم در زمان تصدی وزارت امور اقتصاد و دارایی اشاره کرد.

دکتر طیب‌نیا استاد برجسته دانشگاه تهران و وزیر امور اقتصادی و دارایی در دولت یازدهم، یکی از چهره‌های شاخص و مدیران موفق اقتصادی کابینه بود که توانست با برنامه‌ریزی‌های دقیق، نرخ تورم را بیش از ۳۰ درصد کاهش دهد و اقتصاد کشور را که گرفتار تلاطم و بی‌ثباتی کم‌سابقه‌ای بود، به آرامش برساند.

این سیاستمدار ایرانی نقش مؤثری در تقویت روابط اقتصادی ایران و سنگاپور از جمله در امضای موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری که به تصویب دو کشور رسید و همزمان با دریافت جایزه او لازم‌الاجرا شد، ایفا کرده است.

لی کوان یو ( Lee Kuan Yew ) اولین نخست وزیر سنگاپور بود که به مدت سه دهه از سال ۱۹۵۹ تا سال ۱۹۹۰ در رأس قدرت قرار داشت و به عنوان پدر سنگاپور شناخته شده است. او این کشور را تحت رهبری خود از جهان سوم به جهان اول برد. جایزه لی کوان یو از محل حق‌الزحمه‌ای که وی از سخنرانی‌های مختلف دریافت کرده بود و پولی که از فروش چاپ ویژه خاطراتش به دست آمده، تأمین می‌شود.

این جایزه از سال ۱۹۹۱ و به نام «لی کوان یو» به دولتمردان و شخصیت‌های ممتاز سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان اهدا شده و برای نخستین بار به یک ایرانی اعطا شده است.


( ۴ )

نظر شما :

محسن حامدی، استاد دانشکده مهندسی مکانیک ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۸:۲۸
به همکار گرامی آقای دکتر طیب نیا تبریک می گویم. باعث افتخار است که این جایزه از سوی فردی با این معروفیت و خوشنامی جهانی به یک استاد دانشگاه تهران اعطا شود. امیدوارم روزی کشور ما هم بتواند در شفافیت و بهداشت اداری مانند سنگاپور در آسیا بدرخشد. راه توسعه از این جا آغاز می شود.