با همکاری وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب استان تهران

محققان دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

تعداد بازدید:۲۹۸۸
محققان دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با همکاری وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب استان تهران جایزه جهانی انرژی هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی را از آن خود ساختند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی ۲۵ و ۲۶ دی ۱۳۹۶ با شرکت محققین بیش از ۱۷۰ کشور جهان در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد.

در این مراسم جایزه جهانی انرژی در بین ۱۷۰ کشور دنیا و با ارزیابی بنیاد انرژی جهانی به پروژه سامانه فشارشکن نرم تعلق گرفت. این پروژه با همکاری وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب استان تهران و توسط تیم تحقیقاتی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران متشکل از دکتر مجتبی طحانی، دکتر یونس نوراللهی، دکتر حسین یوسفی و مهندس روشنک فهیمی طراحی و اجرا شده است. این پروژه در قالب یک فعالیت پژوهشی طی دوسال و نیم طراحی، ساخت و برای اولین بار در کشور نصب شده است.

این نخستین سامانه ملی تنظیم فشار آب و تولید توان در خطوط توزیع آب شهری است. این طرح با رویکرد تحقق علمی و عملی شعار اقتصاد مقاومتی، توسعه و تقویت به‌کارگیری توربین‌های کوچک برق‌آبی در خطوط آب شهری در دو بخش خطوط توزیع و انتقال با هدف تحقق اهداف استحصال انرژی، کاهش زمان‌های اوج مصرف (پیک‌سایی) و مدیریت فشار، اجرا شده است.

این پروژه در سطحی فراتر از خاورمیانه اجرا شده است و با دستیابی به این فناوری بومی، ایران در رده پنج کشور برتر دنیا که صاحب فناوری مشابه هستند، قرار گرفت.


( ۵ )

نظر شما :