نشست روز هوای پاک در دانشگاه تهران برگزار شد

تعداد بازدید:۲۳۸۱
نشست روز هوای پاک در دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برگزار شد.
نشست روز هوای پاک در دانشگاه تهران برگزار شد

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، به مناسبت روز هوای پاک جلسه هم‌اندیشی با حضور رئیس دانشکده محیط زیست، معاونان، استادان، دوستداران محیط زیست و دانشجویان ۲۵ دی ۱۳۹۶ در سالن کنفرانس دانشکده محیط زیست دانشگاه برگزارشد.

در این نشست مهندس مسعود زندی، معاون سازمان محیط زیست گفت: «حدود ۷۰ درصد از علت آلودگی هوای شهر تهران مربوط به خودروهاست که برای کاهش آن، استانداردسازی سوخت، توسعه فضای سبز و آموزش مورد توجه قرار گرفته است».

مهندس زندی افزود: «طبق برآوردهای صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ تعداد ۴/۵ میلیون خودرو و ۲/۵ میلیون موتورسیکلت در شهر تهران در حال تردد هستند که مهم‌ترین منبع آلوده کننده هوای تهران به شمار می‌روند».

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «بعد از حذف گوگرد و سرب از سوخت و رعایت استاندارد یورو ۴، اصلی‌ترین پارامتر آلوده‌کننده هوا، ذرات با اندازه کمتر از ۲.۵ میکرون است که بیشترین ضرر و آسیب را بر زندگی مردم بر جای می‌گذارد».

در ادامه مهندس محمد درویش، پژوهشگر و استاد دانشگاه با تاکید براینکه با گذشت بیش از ۶۰ سال موفق به حل مشکل آلودگی هوا نشده‌ایم گفت: «این امر به دلیل تشخیص نادرست مسئله، عوامل آلودگی هوا و و ارائه راه‌حل مناسب بوده است».

وی افزود: «طبق گزارش‌های ناجا در شهر تهران هر نفر در روز ۲/۵ ساعت از وقت خود را در ترافیک تلف می‌کند که با توجه به جمعیت شهر تهران ضرر اقتصادی زیادی را به دولت تحمیل و از کیفیت زندگی شهروندان می‌کاهد».

در این نشست همچنین دکتر محمدرضا مثنوی، معاون پژوهشی دانشکده محیط زیست با اشاره به اینکه سیاست‌های ما باید بر مبنای توسعه مبتنی بر تولید پاک باشد، گفت: «آگاهی مردم درباره آلودگی هوا بالاست ولی از حساسیت لازم برخوردار نیست، هم‌اکنون در ساخت خودرو از تکنولوژی ۲۰ سال پیش استفاده می‌شود و میزان آلایندگی موتورسیکلت‌ها ۴ برابر خودروهاست که در رابطه با جایگزینی آنها و گسترش حمل و نقل عمومی اقدام خاصی صورت نگرفته است».

این نشست با پرسش و پاسخ درباره مسائل گوناگون محیط زیستی به پایان رسید.


( ۲ )

نظر شما :