برگزاری مراسم اهدای مدال خورشیدی در طراحی صحنه در دانشگاه تهران

۱۱ دی ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۶ کد : ۵۰۷۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۶۳
سومین دوره مراسم اهدای مدال خورشیدی در طراحی صحنه سینما، تئاتر و تلویزیون کشور در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد.
برگزاری مراسم اهدای مدال خورشیدی در طراحی صحنه در دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، سومین دوره مراسم اهدای مدال خورشیدی در طراحی صحنه سینما، تئاتر و تلویزیون کشور، با حضور چهره‌های بین‌المللی و پیشکسوت طراحی صحنه تئاتر، سینما و تلویزیون و همچنین استادان پردیس هنرهای زیبا، ۲۵ آذر ۱۳۹۶ در سالن شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا برگزار شد.

در این مراسم دکتر شاهین حیدری، رئیس پردیس هنرهای زیبا در سخنانی گفت: «در این جلسه دو کلمه کلیدی حائز اهمیت است، یکی طراحی صحنه و دیگری فرهنگ. طراحی صحنه با فرهنگ حرکت می‌کند و مهم این است که آن را به شکل عینی تجلی می‌دهد. خوشبختانه دانشگاه تهران در این مورد فعالیت چشمگیر و طراز اول در سطح کشور دارد».

در ادامه پیام فروتن، عضو هیأت علمی دانشکده هنرهای نمایش و موسیقی پردیس هنرهای زیبا و دبیر سومین دوره مدال خورشیدی طی گزارشی درباره نحوه داوری مراسم مطالبی بیان کرد.

فروتن با بیان اینکه داوری‌ها به صورت فصلی انجام شده است گفت: «در بخش تئاتر ۲۲۰ اثر ارزیابی شده که نمایش‌هایی بودند که در سالن‌های تالار وحدت، حافظ، تئاتر شهر، باران، پالیز، سه نقطه، مولوی، ایرانشهر، ارغنون و پایتخت به روی صحنه رفتند. در بخش سینما و سریال هم ۹۵ اثر مورد ارزیابی قرار گرفت».

وی در ادامه افزود: «این مراسم کاملاً غیر انتفاعی است و هیچ ردیف بودجه‌ای ندارد و یک بخش خصوصی عهده‌دار برگزاری آن است. نفع مالی برای خودش ندارد و فقط به خاطر جدی‌تر گرفته شدن حوزه طراحی صحنه اقدام به برگزاری آن کردیم. تمام کسانی که در این مراسم حضور دارند از هنرجویان ودانشجویان طراحی صحنه هستند و بدون دریافت حتی یک ریال دستمزد همکاری می‌کنند. توقع ما این است که نهادهای دیگر به ما کمک کنند و این مقوله را جدی‌تر بگیرند زیرا تمام تئاتر و تلویزیون و سینما وابسته به تصویر است».

در پایان مراسم برندگان مدال خورشیدی در ۳ بخش تئاتر، سینما و تلویزیون به شرح ذیل معرفی شدند:

بهترین طراح صحنه تئاتر کشور به رضا مهدی زاده برای نمایش «شوایک»، بهترین طراحی صحنه سریال‌های تلویزیونی و رسانه‌های خانگی کشور به داریوش پیرو برای سریال معمای شاه و بهترین طراحی صحنه بخش فیلم سینمایی به آیدین ظریف برای فیلم سیانور تعلق گرفت.

همچنین در این مراسم از زحمات دکتر حمید صنیعی پور، استاد برجسته دانشکده هنرهای نمایشی تجلیل به عمل آمد.


( ۱ )

نظر شما :