دیدار اعضای کمیته علمی همایش دانشگاه اخلاق‌مدار با رئیس دانشگاه تهران

۲۴ آبان ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۲ کد : ۴۸۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۸۴
اعضای کمیته علمی همایش دانشگاه اخلاق‌مدار، ۲۲ آبان ۱۳۹۶ با رئیس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه با اشاره به اهمیت برنامه سوم توسعه دانشگاه گفت: «برای رسیدن به اهداف برنامه سوم توسعه دانشگاه در زمانی مقرر، نیازمند یک برنامه عملیاتی منظم و هدفمند هستیم و باید در تناسب کامل با شاخص‌های برنامه سوم فعالیت خود را سامان دهیم و رسیدن به اهداف برنامه را با دقت رصد کنیم».

وی تصریح کرد: «همایش دانشگاه اخلاق‌مدار یک همایش علمی کاربردی است و ماهیتی متفاوت با دیگر همایش‌ها دارد، هرچند که همین کاربردی بودن هم باید مبتنی بر علم و دانش باشد».

دکتر نیلی احمدآبادی با تاکید بر خودداری از انجام کارهای تکراری و سخنرانی‌های یک‌طرفه گفت: «از صاحب‌نظران حوزه اخلاق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به منظور تضارب آرا و ارائه یک برنامه مدون دعوت به عمل آید و نیز می‌توان فرصتی در اختیار نمایندگانی از میان دانشجویان و استادان گذاشت تا به ارائه نظرات خود بپردازند».

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به تجربیات جهانی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی تصریح کرد: «امروزه در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان موضوع «مأموریت سوم» که همانا بحث مسئولیت‌پذیری اجتماعی است، مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. در این دانشگاه‌ها با دو رویکرد اخلاقی روبه‌رو هستیم: اول، اخلاق عمومی که در همه دانشگاه‌ها دارای مؤلفه‌های تقریباً مشترک است و دوم، اخلاق حرفه‌ای که بسته به اهداف و مأموریت هر دانشگاه ممکن است متغیر باشد. اما در مجموع، دنیا پذیرفته است که در دانشگاه نیز مانند هر نهاد دیگر باید قواعدی برای اخلاق داشته باشد و همگان ملزم به رعایت آن باشند. خوب است با دعوت از صاحب نظرانی از دیگر دانشگاه‌های جهان تجارب آن‌ها را بررسی کنیم».

وی بروز رخدادهای ناخوشایندی مانند سرقت علمی را ناشی از ضعف در سیستم‌های نظارتی دانست و افزود: «ضعف در نظارت همواره مسئله‌آفرین بوده است. اگر استاد ما مقاله دانشجو را با دقت بخواند، اگر پایان‌نامه دانشجو توسط استاد راهنما به دقت مطالعه شود و در طول انجام آن، استاد مربوطه وقت کافی را برای نظارت بر کار دانشجو بگذارد، بسیاری از خطاها قابل پیشگیری است».

دکتر نیلی احمدآبادی در پایان سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از برپایی این همایش بر لزوم ایجاد یک دبیرخانه دائمی اخلاق حرفه‌ای و ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی در دانشگاه تاکید کرد و از معاون فرهنگی دانشگاه خواست با مشورت و مشارکت استادان و به‌ویژه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به راه‌اندازی این دبیرخانه اقدام کند.

این همایش از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

گفتنی است که دکتر محمد خدایاری فرد، دکتر طاهرنژاد، دکتر سعیدرضا عاملی، دکتر علی‌اکبر علیخانی، دکتر قراملکی، دکتر محمد سمیعی، دکتر یونس نوربخش، دکتر محمدعلی زارع و دکتر مریم حق‌روستا اعضای کمیته علمی همایش «دانشگاه اخلاق‌مدار» هستند.


( ۱ )

نظر شما :