در یک سال آینده برگزار می‌شود

همایش‌های علمی پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران

۱۵ آبان ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۷ کد : ۴۷۸۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۴۱۶
پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران در یک سال آینده شش همایش و سمینار علمی برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، پژوهشکده تاریخ علم از دی ۱۳۹۶ تا آذر ۱۳۹۷، شش نشست، سمینار علمی و همایش بین‌المللی برگزار خواهد کرد.

این پژوهشکده در دی ۱۳۹۶ سمینار «تاریخ‌نگاری علم: نظریه و روش»؛ اسفند ۱۳۹۶، نشست علمی ملی «تاریخ طبیعیات در جهان اسلام»؛ اردیبهشت ۱۳۹۷، سمینار بین‌المللی «تاریخ ریاضیات: بزرگداشت دکتر رشدی راشد» با همکاری CNRS ؛ خرداد ۱۳۹۷، نشست علمی ملی «تاریخ معماری در جهان اسلام»؛ آذر ۱۳۹۷، نشست علمی ملی «تاریخ منطق» را برگزار خواهد کرد.

پژوهشکده تاریخ علم در یک سال گذشته نیز همایش‌های «بزرگداشت حکیم عمرخیام نیشابوری، ریاضیدان شاعر» در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، و همایش «تاریخ علوم طبیعی در تمدن اسلامی» را با همکاری مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه ( CNRS, SPHERE ) در دوم و سوم خرداد ۱۳۹۶ و سه سخنرانی علمی با عنوان‌های «ملاحظاتی دربارۀ کتاب آیات بینات و رویارویی با داروینیسم، در ۱۸ آبان ۱۳۹۵؛ «چیستی تکامل: مروری بر روند تطور انسان، در سوم اسفند ۱۳۹۵ و «فیزیک ابوالبرکات بغدادی» را در ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ برگزار کرده است.

همچنین این پژوهشکده در حوزه تألیف و نشر در سال گذشته چهار اثر را به عرصه کتاب ارائه کرده است که اثر چهار جلدی تاریخ علم دورۀ اسلامی با عناوین «تاریخ ریاضیات و نجوم» (سرویراستار دکتر حسین معصومی همدانی)؛ «تاریخ طب و داروسازی» (سرویراستار دکتر مهرناز کاتوزیان)؛ «تاریخ علوم طبیعی» (سرویراستار دکتر مهرناز کاتوزیان) و «تاریخ فناوری و ابزارآلات علمی» (دکتر ناطق و دکتر قلندری) یکی از این آثار است.

«درسنامۀ تاریخ علم دورۀ اسلامی» (تألیف عضو هیأت علمی پژوهشکده تاریخ علم)؛ «علم قدیم و جدید در دورۀ قاجار» (مجموعه مقالات). «تاریخ علوم طبیعی در تمدن ایران و اسلام» (مجموعه مقالات) نیز دیگر آثار منتشر شده پژوهشکده تاریخ علم در سال گذشته است.

این پژوهشکده برای سال‌های آتی بیش از ۲۰ نشست و همایش علمی برنامه‌ریزی کرده است که در زمان مقتضی از طریق وبگاه دانشگاه تهران درباره آنها اطلاع‌رسانی خواهد شد.


نظر شما :