دیدار هیات عالی رتبه افغانستان با مسئولان دانشگاه تهران

۱۰ آبان ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۹ کد : ۴۷۶۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۹۳
هیاتی عالی رتبه به سرپرستی رئیس دانشگاه کابل و مشاور رئیس جمهور افغانستان با مسئولان دانشگاه تهران دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، هیأتی عالی رتبه، متشکل از دکتر حمیدالله فاروقی، رئیس دانشگاه کابل و مشاور رئیس جمهور افغانستان؛ دکتر لعلپاچا آزمون، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان و دکتر محمد اسلم نسیمی، رئیس دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل، روز چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل و دکتر سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه دیدار کردند.

در این دیدار، رئیس دانشگاه کابل و مشاور رئیس جمهور افغانستان با تاکید بر مشترکات فرهنگی و دینی و جغرافیایی و همکاری طولانی دانشگاهی بین دو دانشگاه، خواستار همکاری دانشگاه تهران در زمینه‌های مختلف از جمله مهندسی، مدیریت و فناوری‌های نوین شد.

وی ضمن اظهار خوشحالی از حضور بیش از ۵۰۰ دانشجوی افغانستانی در دانشگاه تهران، در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: «آینده افغانستان را استادان و دانشجویان می‌سازند و ما باید از یکدیگر بیاموزیم و تجارب دانشگاه تهران برای ما بسیار ارزشمند است».

دکتر نیلی احمدآبادی نیز ضمن اشاره به همکاری‌های دوستانه گذشته گفت: «پیشرفت و توسعه افغانستان به مثابه پیشرفت و توسعه کشور ماست و هر چه اقتصاد کشور شما پیشرفت کند به این معنی است که کشور ما پیشرفت کرده است و به عبارتی ما شما را جدای از خود نمی‌دانیم و از این حسن همجواری بهره مند می‌شویم».

وی افزود: «داشتن مشترکات فرهنگی و زبانی و دینی، کار با دانشگاه‌های افغانستان را ساده می‌سازد و ما برای کمک به توسعه و ارتقای جایگاه دانشگاه‌های افغانستان به ویژه دانشگاه کابل اعلام آمادگی می‌کنیم».

دکتر نیلی احمدآبادی پیشنهاد داد که کارگروهی مشخص از دو طرف تشکیل و موضوعات مورد تفاهم را پیگیری کنند.

وی در پایان اعلام کرد که دانشگاه تهران به طور مشخص در زمینه‌های پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه کابل جهت انجام فرصت‌های تحقیقاتی، پذیرش استادان برای انجام فرصت‌های مطالعاتی در ایران، اعزام استادان علاقه‌مند به افغانستان، کمک به راه‌اندازی مراکز پژوهشی، کمک به طراحی ساختار آموزشی و پژوهشی آمادگی و تبادل دانشجو آماده همکاری است به طوری که دانشجویان دانشگاه کابل بتوانند بخشی از تحصیلات یا دوره تحقیقاتی خود را در دانشگاه تهران بگذرانند.

در پایان جلسه یادداشت تفاهم جدیدی با دانشگاه کابل به امضای رؤسای دو دانشگاه رسید.

در این جلسه معاونان بین‌الملل و آموزشی دانشگاه تهران در خصوص سیاست‌های بین‌المللی سازی و آموزشی دانشگاه تهران توضیحاتی ارائه و به سوالات هیأت افغانستانی پاسخ دادند.


( ۴ )

نظر شما :