جایگاه برتر ملی دانشگاه تهران در رتبه‌بندی‌های جهانی

۰۶ آبان ۱۳۹۶ | ۱۰:۱۴ کد : ۴۷۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۰۵
دانشگاه تهران در دو رتبه‌بندی مجزا که از سوی تایمز و یو.اس.نیوز به عمل آمده، توانسته است در سطح ملی همچنان جایگاه نخست خود را حفظ کند.
جایگاه برتر ملی دانشگاه تهران در رتبه‌بندی‌های جهانی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در رتبه‌بندی تایمز توانسته است در میان ۳۰۰ مؤسسه حوزه مهندسی و فناوری برتر جهان و در رتبه بندی یو.اس. نیوز در رتبه ۴۶۲ جهان قرار گیرد.

دانشگاه تهران در میان ۳۰۰ مؤسسۀ برتر مهندسی و فناوری جهان
بر پایۀ ویرایش ۲۰۱۸ «مؤسسۀ آموزش عالی تایمز» که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده، دانشگاه تهران توانسته است با کسب رتبه زیر ۳۰۰ در فهرست ۵۰۰ مؤسسۀ برتر جهان در حوزۀ مهندسی و فناوری قرار گیرد.

بر پایۀ این نظام رتبه‌بندی، دانشگاه تهران در رتبه‌بندی فراگیر مهندسی و فناوری توانسته است در رتبۀ ۲۵۱ تا ۳۰۰ جهان قرار گیرد. علاوه بر این، دانشگاه تهران در موضوع‌های مهندسی عمومی، مهندسی عمران، و مهندسی شیمی جایگاه نخست ملی را به دست آورده است.

افزون بر دانشگاه تهران، دانشگاه‌های صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، گیلان، صنعتی اصفهان، و تبریز در میان ۵۰۰ مؤسسۀ برتر جهان در حوزۀ مهندسی و فناوری هستند.

رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی «تایمز» مؤسسه‌های پیشرو دنیا در حوزۀ مهندسی و فناوری را در پنج شاخص آموزش (۳۰٪)، پژوهش (۳۰٪)، استنادها (۲۷/۵٪)، چشم‌انداز جهانی (۷/۵٪)، و درآمدهای صنعتی (۵٪)، بر پایۀ ۱۳ سنجۀ کمی ارزیابی می‌کند.

جایگاه نخست ملی و ۴۶۲ جهان دانشگاه تهران در رتبه‌بندی یو. اس. نیوز
همچنین بر پایۀ ویرایش ۲۰۱۸ رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان «یو. اس. نیوز» دانشگاه تهران در جایگاه نخست ملی و ۴۶۲ جهان جای گرفته است. امتیاز دانشگاه تهران در این نظام رتبه‌بندی ۴۴/۶ است.

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان برای فراهم کردن فهم بهتری از مقایسه مؤسسه‌ها در جهان پدید آمده است.

مؤسسۀ «یو. اس. نیوز» از ۱۳ سنجۀ کلیدی (آوازه جهانی پژوهشی، آوازه منطقه‌ای پژوهشی، شمار انتشارات، کتاب‌ها، همایش‌ها، تأثیر استنادی تعدیل‌شده، کل استنادها، شمار انتشارات در بین یک درصد انتشارات باکیفیت، نسبت انتشارات در بین یک درصد انتشارات باکیفیت، شمار همکاری جهانی، نسبت همکاری جهانی، شمار مقاله‌های پراستناد در بین یک درصد انتشارات باکیفیت، و نسبت مقاله‌های پراستناد در بین یک درصد انتشارات باکیفیت) برای ارزیابی مؤسسه‌ها بهره می‌گیرد.


( ۲ )

نظر شما :