چاپ کتاب استاد دانشگاه تهران توسط انتشارات IET

۰۵ مهر ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۸ کد : ۴۶۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۵۶۶۵

کتاب تشخیص خطای موتورهای القایی، نوشته دکتر جواد فیض، عضو هیأت علمی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران توسط انتشارات IET منتشر شد.

این کتاب با همکاری، وحید قربانیان و گوجکو جک سیمویچ در سال ۲۰۱۷ در ۵۴۰ صفحه منتشر شد.

دکتر فیض در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه تهران درباره اهمیت این کتاب گفت: موتورهای القایی هنوز مهم‌ترین و قابل اعتمادترین ماشین‌های الکتریکی محسوب می‌شوند. بازه گسترده کاربرد آن‌ها باعث شده که در معرض تنش‌های مختلف الکتریکی, مغناطیسی, حرارتی و مکانیکی قرار گیرند و این امر منجر به ضرورت تشخیص خطای این موتورها به عنوان بخشی از فرایند نگهداری شده است.

وی افزود: هنوز یک هدف دست نیافتنی، توسعه یک رهیافت جامع عملی است که در صنعت بتواند به طور دقیق خطاهای مختلف بالقوه موتور القایی را تشخیص دهد.

استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر با اشاره به هدف کتاب تشخیص خطای موتورهای القایی تصریح کرد: هدف از کتاب حاضر پر کردن این خلأ با تمرکز بر فرایندهای نظری، تجربی و کمک‌های کامپیوتری برای تشخیص خطا، و بنا نهادن یک روش ساختاری جامع است تا به کاربر اجازه دهد سیاست تشخیص درست را انتخاب کند.

دکتر فیض درباره محتوای کتاب خاطرنشان کرد: موضوعاتی که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده شامل پایش وضعیت و تشخیص خطای موتورهای القایی، تئوری موتورهای القایی با راه اندازی بر خط و تغذیه اینورتری، اصول خطاهای موتور القایی، اجرای مقیاس آزمایشگاهی، امواج نیروی مگنتو-موتیو در موتورهای القایی سه فاز سالم، مدل مدار تزویج شده چندگانه موتورهای القایی، اعمال روش اجزای محدود بر روی حالت‌های سالم و خطادار موتورهای القایی، روش‌های پردازش سیگنال مورداستفاده در تشخیص خطا، تشخیص خطای میله‌های شکسته در موتورهای القایی، تشخیص خطای نا هم محوری در موتورهای القایی و تشخیص خطای اتصال کوتاه حلقه در موتورهای القایی است.


( ۱۷ )

نظر شما :