سخنرانی رئیس پردیس البرز در هفتمین دور گفتگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌ها

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۷ کد : ۴۵۸۶ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۸۴
هفتمین دور گفتگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌ها (ایران و اتریش)، با حضور اعضایی از هیأت علمی دانشگاه تهران، دانشگاه وین و سایر دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه ایران ۲۷ و ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ به میزبانی مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی برگزار شد.

در افتتاحیه این سمینار که با محوریت «انسان، طبیعت و آزادی» برگزار شد، آیت‌ ا... تسخیری و آیت ا... محقق داماد و حجت‌الاسلام یونسی به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ادامه این سمینار همچنین دکتر یونس نوربخش، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی و رئیس پردیس البرز با عنوان «آموزش دین در جامعه ایران»، دکتر استفان هامس، رئیس گروه فلسفه حقوقی دانشکده حقوق دانشگاه وین، با عنوان «ذات انسان مسئول آزادی اوست»،دکتر مولر فانک، استاد دانشکده مطالعات فلسفی و فرهنگی وین با عنوان «فلسفه بوم شناسی جهانی» و دکتر گواهی، عضو فرهنگستان علوم با عنوان «ملاحظاتی پیرامون انسان، طبیعت و آزادی»، به ایراد سخنرانی پرداختند.

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران در سخنرانی خود بر ضرورت بررسی و بازنگری در شیوه‌های آموزش دینی در مراکز آموزش و خانواده تاکید و رعایت اصل آزادی و حق انتخاب را در آموزش دین مهم توصیف کرد و آشنایی ادیان از یکدیگر و احترام متقابل و مخالفت با هرگونه اجبار و خشونت را ضروری دانست.

دکتر نوربخش گفت: امروزه هدف از آموزش صرفاً انتقال یکسری اطلاعات و بازتولید کارخانه‌ای انسان‌های متحدالشکل نیست و نمی‌شود آموزش دین را اسیر نظام بروکراسی و استاندارد سازی کرد.

در پایان سمینار آیت ا... تسخیری، رئیس مرکز گفتگوی ادیان، بیانیه نشست را قرائت کرد و مقرر شد دور بعد گفتگوها به میزبانی دانشگاه وین در سال بعد ادامه یابد.


( ۱ )

نظر شما :