رشته منابع آب دانشگاه تهران رتبه ۱۵ جهان را کسب کرد

۲۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۲ کد : ۴۳۸۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۲۱۳
نام ۱۲ دانشگاه کشور در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان در موضوعات ۵۲ گانه علمی رتبه‌بندی شانگهای درج شد که بر اساس آن رشته منابع آب دانشگاه تهران در جمع ۱۵ دانشگاه تراز اول جهان قرار دارد.
رشته منابع آب دانشگاه تهران رتبه ۱۵ جهان را کسب کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر امید بزرگ حداد عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، نظام رتبه بندی شانگهای را یکی از نظام‌های رتبه بندی علمی معتبر و پر استناد جهانی دانست و افزود: این رتبه بندی تنها در ۵ زمینه علوم اجتماعی، پزشکی، حیاتی، مهندسی و علوم طبیعی انجام می‌شد، اما اکنون برای این زمینه‌ها مجموعاً ۵۲ زیرمجموعه (موضوع) تعیین شده است که تمامی دانشگاه‌های جهان در این ۵۲ موضوع مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: ارزیابی رتبه‌بندی اخیر شانگهای در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ و بر اساس دستاوردهای علمی و پژوهشی هر دانشگاه در هر موضوع شامل تعداد مقالات، میزان ارجاعات به مقالات، تعداد مقالات در مجلات تراز اول بین‌المللی، وجود همکاری‌های بین‌المللی از طریق همکاری با محققان سایر کشورها و اخذ جوایز و رتبه‌های اعضای هیأت علمی هر دانشگاه ارزیابی انجام شده است.

دکتر بزرگ حداد با اشاره به حضور نام ۱۲ دانشگاه کشور در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان در موضوعات ۵۲ گانه شانگهای، خاطر نشان کرد: نام دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، تبریز، نوشیروانی بابل، آزاد اسلامی، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی در این رتبه‌بندی وارد شده است.

به گفته وی، دانشگاه تهران با کسب رتبه ۳۵۰ بالاترین رتبه کلی را در میان دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده است.

استاد تمام دانشگاه تهران اضافه کرد: در این رتبه بندی دانشگاه تهران در رشته‌های مهندسی منابع آب، معدن، متالوژی، عمران، شیمی و صنایع غذایی رتبه‌های کمتر از ۱۰۰ را کسب کرده است. اما رتبه ۱۵ جهانی اخذ شده توسط محققان این دانشگاه در موضوع منابع آب، بهترین رتبه اخذ شده در بین تمام موضوعات تخصصی ۵۲ گانه و در بین کل دانشگاه‌های کشور است.

دکتر بزرگ حداد با تاکید بر اینکه کسب این جایگاه بین‌المللی نقش بسزایی در معرفی توانمندی‌های کشور در این حوزه و جذب دانشجویان خارجی در حوزه منابع آب خواهد داشت، افزود: متأسفانه با وجود کسب این جایگاه و افتخارات علمی بین‌المللی متعدد، همچنان شاهد وجود بحران در منابع آب در کشور هستیم. بدیهی است که اثرات این بحران با تعامل بیشتر صنعت آب کشور با دانشگاه می‌تواند کاهش یابد.


( ۵۲ )

نظر شما :