دانشگاه تهران بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور را دارد

۲۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۳ کد : ۴۲۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۴۵
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از برخورداری دانشگاه تهران از بیشترین مقالات یک درصد برتر در میان دانشگاه‌های کشور خبر داد.
دانشگاه تهران بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور را دارد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی با اشاره به رتبه بندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برحسب مقالات هر رشته و تعداد استنادهای دریافتی گفت: هر چند به طور متوسط مقالاتی که در مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی وب آو ساینس (ISI) منتشر می‌شود از اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر مقالات علمی دنیا استناد بالاتری دریافت می‌کند، اما تمامی مقالاتی که در مجلات ISI منتشر می‌شود به یک نسبت استناد دریافت نمی‌کنند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تأثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد. در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم در نظام‌های رتبه بندی ملی و بین‌المللی شاخص استناد است. استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند. هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر دهقانی خاطرنشان کرد: پایگاه استنادی ISI هر دو ماه یکبار بر حسب میزان استنادهایی که مقالات در سطح بین‌المللی دریافت کرده‌اند به معرفی مقالات یک درصد برتر می‌پردازد.

وی گفت: پایگاه استنادی ISI در یک تقسیم بندی علوم را به ۲۲ رشته موضوعی کلی تقسیم، سپس مقالات هر رشته در ۱۰ سال اخیر را بر حسب سال‌های مختلف تفکیک می‌کند. در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه بندی می‌شود. در گام بعدی یک درصد از مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب سازی شده و انتخاب می‌شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان کرد: در بین دانشگاه‌های جامع، دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور بوده‌اند. در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده‌اند. بررسی پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می‌دهد که پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، انستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده‌اند. در بین دانشگاه‌های صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیشتر از سایر دانشگاه‌های صنعتی کشور مقاله برتر تولید کرده‌اند.

گفتنی است که دانشگاه تهران با ۱۲۶ مقاله برتر در صدر همه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی قرار دارد و دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۸۶ مقاله، صدرنشین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است. دانشگاه تربیت مدرس با ۶۳ مقاله و دانشگاه فردوسی مشهد با ۴۶ مقاله جایگاه‌های بعدی دانشگاه‌های جامع کشور را به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با ۹۰ مقاله صدرنشین دانشگاه‌های صنعتی کشور است.


( ۱۰ )

نظر شما :