فعالیت موسسه مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو با ۱۱ طرح معدنی

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۹ کد : ۴۲۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۲۷
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: موسسه پژوهشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو در حال حاضر ۱۱ طرح معدنی و صنایع معدنی در مراحل «پایان یافته» تا «درحال مذاکره» دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر مهدی کرباسیان با بیان این خبر اظهار کرد: تفاهم نامه تشکیل مؤسسه پژوهشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو در خرداد ماه ۹۵ با هدف توسعه همکاری‌های پژوهشی و توسعه فناوری در زمینه توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در سطح پیشرفته بین این دو نهاد منعقد شد و به عنوان یکی از مؤسسات پژوهشی تقاضامحور دانشگاه و نیز پشتیبانی‌های مادی و تجربی ایمیدرو فعالیت خواهد کرد.

 

وی افزود: طی حدود یک سال همکاری ایمیدرو و دانشگاه تهران، دو طرح شامل «طراحی پرتال مرجع آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو» و «شناسایی عناصر و مواد معدنی مورد نیاز در فناوری‌های آینده و بررسی روش‌های استحصال آنها در کشور» پایان یافت.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو درباره طرح‌های در حال اجرا و در مرحله قرار داد بین دانشگاه تهران و ایمیدرو گفت: در حال حاضر، دو طرح شامل «بررسی ژنز و عوامل تشکیل و تمرکز کانی‌سازی طلا در محور سنندج- پیرانشهر با استفاده از فناوری‌های نوین به منظور ارائه راه کارهای اکتشافی» و «ارزیابی زیست محیطی استفاده از گزنتات ها در فرآیند فلوتاسیون کانی‌های معدنی» در مرحله اجراست.

وی ادامه داد: دانشگاه تهران و ایمیدرو چهار طرح شامل «توسعه واحدهای سیار فرآوری مواد معدنی به روش فلوتاسیون»، «بررسی استحصال مس از باطله‌های کارخانه کنسانتره سنگ آهن جلال آباد در مقیاس آزمایشگاهی»، «بررسی استحصال عناصر نادر خاکی از باطله‌های کارخانه فرآوری سنگ آهن چادرملو در مقیاس آزمایشگاهی» و «تدوین برنامه توسعه توانمندی‌های فناوری و مهندسی ایمیدرو» را در حال اجرا دارند.

دکتر کرباسیان خاطرنشان کرد: سه طرح دیگر مشتمل بر «شناسایی منابع اولیه و ثانویه فلز استراتژیک ژرمانیوم کشور و بررسی روش‌های استحصال و خالص سازی آن در مقیاس آزمایشگاهی»، «طراحی برنامه آموزش‌های قبل از اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های اصلی» و «نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در افزایش بهره‌وری بخش معدن و صنایع معدنی» در حال مذاکره است.


( ۵ )

نظر شما :