دانشگاه تهران سرآمد دانشگاه‌های جامع کشور در تولید علم

۰۸ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۹ کد : ۴۲۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۱۲
دانشگاه تهران سرآمد دانشگاه‌های جامع کشور در تولید علم

دانشگاه تهران با تولید ۴۰۶۸ مقاله علمی در سال ۲۰۱۶ رتبه نخست تولید علم در میان دانشگاه‌های جامع کشور را به دست آورد.

بر اساس آمارهای پایگاه اسکوپوس تعداد مدارک منتشر شده از سوی محققان ایرانی در سال ۲۰۱۶ از مرز ۵۰ هزار مقاله گذشته است و ۴۵ دانشگاه کشور دارای بیشترین تولیدات علمی هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) با تاکید بر اینکه بر اساس اطلاعات استخراج‌شده از پایگاه استنادی اسکوپوس، تعداد مدارک کشور از مرز ۵۰ هزار مدرک گذشته است، افزود: از جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در این پایگاه ۵۰ هزار و ۲۳۶ مدرک نمایه‌سازی شده که این تعداد در سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد ۴۳ هزار و ۶۲۰ مقاله بود؛ از این رو در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی کمیت تولید علم کشور از یک رشد ۲/‏۱۵ درصدی برخوردار بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) اظهار کرد: در بین دانشگاه‌های جامع کشور به ترتیب دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، گیلان، شهید باهنر کرمان، کاشان، ارومیه، رازی، سمنان، بوعلی سینا، شهید چمران اهواز، یزد، مازندران، شهرکرد، زنجان و خوارزمی بیشترین مقالات را در مجلات نمایه شده در اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید کرده‌اند.

دهقانی ادامه داد: بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی پایگاه استنادی اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی، در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ترتیب دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز، کرمانشاه، جندی‌شاپور، مازندران، بقیهالله، همدان و کرمان بیشترین میزان کمیت تولید علم کشور را داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۶ میلادی، در بین دانشگاه‌های صنعتی کشور به ترتیب دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، صنعتی نوشیروانی بابل و مالک اشتر بیشترین تعداد مقالات را تولید کردند.

به گفته سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )، در سال ۲۰۱۶، در بین دانشگاه‌های غیرمتمرکز کشور به ترتیب دانشگاه‌های آزاد اسلامی و پیام نور بیشترین میزان کمیت تولید را مبتنی بر مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس منتشر کرده‌اند.

دهقانی تاکید کرد: در سال ۲۰۱۶، در بین مؤسسات پژوهشی کشور به ترتیب پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، جهاد دانشگاهی و مؤسسه پاستور ایران بیشترین کمیت تولید علم در پایگاه اسکوپوس را داشته‌اند.


( ۱۴ )

نظر شما :