با همکاری رایزن فرهنگی فرانسه در ایران صورت گرفت

انتشار کتاب مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به سه زبان

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۰:۵۴ کد : ۴۱۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۵۳
کتاب «گرم رود؛ پناهگاه شکار در ایران، دیرینه سنگی فوقانی» توسط مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با همکاری رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در ایران و به همت بخش مطالعات انسان‌شناسی زیستی این سفارت با مدیریت دکتر اصغر عسکری خانقاه، استاد دانشکده علوم اجتماعی، به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه منتشر شد.

این کتاب حاوی نتایج مطالعات مشترک ایران و فرانسه (بخش مطالعات انسان‌شناسی زیستی مؤسسه و مرکز ملی مطالعات علمی فرانسه در سال‌های ۱۳۹۱- ۱۳۸۲ است.

کتاب گرم رود؛ پناهگاه شکار در ایران، دیرینه سنگی فوقانی مورد استفاده تمامی پژوهشگران انسان‌شناسی زیستی در سراسر جهان به‌ویژه دیرین‌شناسی انسانی در خاورمیانه است و پروفسور ایو کوپنس دیرین‌شناس مشهور فرانسوی بر این کتاب مقدمه‌ای جامع نگاشته است.

بنا به نوشته پروفسور کوپنس این پژوهش به سبب آنکه در نواحی جنوبی دریای خزر که از نظر پیش از تاریخی بودن چندان شناخته شده نبوده، کار بی نظیری است. کتاب به توصیف اکتشاف، بهره‌برداری و تحلیل یک محوطه باستان‌شناختی در محلی با قدمتی در حدود ۳۵ هزار سال می‌پردازد و نشانگر زندگی گروه‌های انسانی شکار در بخشی از خاک ایران یعنی مازندران، روستای بلیران در کنار رودخانه گرم رود است.

اهمیت این پژوهش در آن است که سابقه فعالیت‌های انسانی را در ایران به ۳۵ هزار سال پیش می‌رساند. محوطه گرم رود دربردارنده بقایای یک شکارگاه موقتی است که جنبه‌هایی چند از زندگی انسان پیش از تاریخ را در حاشیه غربی رودخانه گرم رود و نزدیکی دریای خزر، آشکار می‌سازد.


( ۳ )

نظر شما :