در مراسم افتتاح بنیاد روسکی میر

رئیس دانشگاه تهران: پایه و اساس همکاری‌های طولانی مدت آشنایی با زبان و فرهنگ کشورهاست

۲۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۰:۴۱ کد : ۴۰۵۲ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۴۵

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ درمراسم افتتاح رسمی دفتر بنیاد روسکی میر در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، آشنایی با زبان و فرهنگ کشورها را پایه و اساس همکاری‌های  طولانی مدت دانست.

رئیس دانشگاه تهران افزود: «شناخت هیچ کشوری بدون شناخت ادبیات و زبان آن کشور امکان پذیر نیست و دانشگاه‌‌تهران از زمان تأسیس با قرار دادن آموزش زبان روسی به‌عنوان اولین برنامه‌‌آموزشی نقش بزرگی در توسعه زیرساخت‌های فرهنگی دو کشور داشته است».

دکتر نیلی احمدآبادی با اظهار اینکه فعالیت‌ها و همکاری‌های بین ایران و روسیه در زمینه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی در چند سال اخیر سرعت گرفته است، برگزاری دو نشست بین رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه را یکی از نشانه‌های گسترش این روابط برشمرد.

وی با اشاره به اینکه ما در آغاز راه یک همکاری سازمان‌یافته هستیم گفت: «زمینه دیگری که به گسترش این همکاری‌ها کمک می‌کند زبان روسی و آموزش زبان و ادبیات روسی در ایران است».

رئیس دانشگاه تهران در ادامه گفت: «با توجه به اینکه سیاست دو کشور بر مبنای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته است، گسترش زبان روسی و آشنایی بیشتر با ادبیات روس به توسعه روابط دانشگاهی بین دو کشور کمک خواهد کرد».

وی افتتاح دفتر روسکی میر در دانشگاه تهران و امکانات و منابع ارائه‌شده در این مرکز را راه‌گشایی برای دانشجویان و علاقه‌مندان زبان روسی در جهت آشنایی با فرهنگ و زبان این کشور توصیف کرد.

ویچسلاو نیکونف، رئیس هیأت مدیره بنیاد روسکی میر و رئیس کمیته آموزش و علوم دومای روسیه با اشاره به اینکه ایران سرزمینی مهم با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است گفت: «در سال‌های اخیر روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور رشد چشمگیری داشته است».

رئیس هیأت مدیره بنیاد روسکی میر با اظهار اینکه زبان روسی به عنوان پنج زبان برتر دنیا در سازمان ملل پذیرفته شده است و بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان با این گویش سخن می‌گویند، گفت: «زبان روسی زبان علم، موسیقی،  ادبیات، تکنولوژی و فرهنگ است و بی‌تردید آموختن آن به توسعه روابط ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف کمک فراوانی خواهد کرد».

وی با اشاره به دهمین سالگرد تأسیس بنیاد روسکی میر، گسترش زبان و فرهنگ روسی را از اهداف راه‌اندازی این بنیاد برشمرد و افزود: «مرکز روسکی میر دانشگاه تهران صدودهمین مرکزی است که توسط این بنیاد افتتاح شده است  و من معتقدم دانشگاه تهران به عنوان نهادی مقدس و ارزشمند بستر بسیار مناسبی برای فعالیت این مرکز خواهد بود».

رئیس کمیته آموزش و علوم دومای روسیه، هم‌چنین با بیان تنوع ادیان، ملیت‌ها و وجود جمعیت قابل توجه مسلمانان در روسیه به تشریح برخی از وجوه همکاری‌ها با جهان اسلام، از جمله اقدامات بنیاد روسکی میر در این حوزه و ترجمه  قرآن کریم به روسی و تهیه نرم‌افزاری برای بارگذاری ترجمه مذکور بر روی گوشی‌های تلفن همراه پرداخت.

دکتر علیرضا ولی‌پور، رئیس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، نیز در این مراسم گفت: «گروه آموزشی زبان و ادبیات روسی این دانشکده هر ساله در مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره‌های مجازی در دو گرایش آموزش زبان و ادبیات روسی ۷۰ دانشجو می‌پذیرد».

رئیس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، با اشاره به اینکه بنیاد روسکی میر در سال ۲۰۰۷ به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و به‌منظور حمایت از زبان و ادبیات روسی در کشورهای دیگر تأسیس شده است، اظهار کرد: «هدف از تشکیل این مؤسسه گسترش زبان روسی و تبلیغ فرهنگ و ادبیات روس است واین ایده از دیدگاه علمی و زبان‌شناسی درست ومنطقی است».

وی در ادامه با تأکید بر اینکه زبان و فرهنگ دو عنصر جدایی‌ناپذیر هستند، افزود: «بدون اطلاع از مبانی فرهنگی، احاطه و استفاده از زبان امکان‌پذیر نیست و شکل‌گیری و فعالیت مناسب این‌گونه مراکز به همکاری متقابل فرهنگی بین ملل مختلف کمک می‌کند و سبب تقویت پایه‌های تفاهم و صلح می‌شود».

دکتر ولی پور، کمبود امکانات و منابع علمی و پژوهشی را نقصانی برای فعالیت‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانست و گفت: «با تمهیدات گوناگون در جهت رفع کمبودها تلاش کرده‌ایم و اکنون نیز با تحقق امکان برخورداری از امکانات بنیاد روسکی میر درصدد برطرف کردن بیشتر آن‌ها هستیم. دانشجویان زبان روسی به واسطه حمایت‌های تکمیلی این بنیاد می‌توانند به سطح بالاتری از فعالیت‌های علمی و پژوهشی دست یابند».

در این مراسم آقای لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، دکتر سید احمد رضا خضری، مشاور رئیس و مدیر کل حوزه ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه تهران، هیأت رئیسه و جمعی از مسئولان و دانشجویان دانشگاه تهران حضور داشتند.


( ۴ )

نظر شما :