محکومیت فرمان ترامپ علیه مسلمانان توسط اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان

۰۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۶ کد : ۳۸۸۱ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۲۷۳۹
اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان با صدور بیانیه ای فرمان ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا را محکوم کرد.
محکومیت فرمان ترامپ علیه مسلمانان توسط اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان

اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان در بیانیه‌ای ضمن محکوم‌کردن اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به ایالات متحده، در سایت خود بیانه‌ای صادر کرد که متن بیانیه به این شرح است:

اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌ها مراتب تأسف خود را از فرمان اجرایی اخیر مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده که به امضای رئیس جمهور ایالات متحده، ترامپ، رسیده است، ابراز می‌دارد. این فرمان هزینۀ انسانی و اثرات بسیار سنگینی بر دانشجویان، پژوهشگران و اعضای هیأت علمی بسیاری از دانشگاه‌های عضو اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های سراسر جهان دارد. اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان که معتقد به همکاری بین‌المللی و تحرک آکادمیک است و همۀ اشکال تبعیض را محکوم می‌کند، از رئیس جمهور ایالات متحده می‌خواهد این فرمان را که پیامدهای بسیار منفی و پیامی وحشتناک و شرم‌آور برای جهان دارد، لغو کند.

دکتر نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران و عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان، نیز طی نامه‌ای در پاسخ از این موضع صحیح اتحادیه تشکر کرد و اظهار داشت:

این فرمان بر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاهی اثر منفی می‌گذارد و ما این تصمیم را علیه نخبگان که بهترین محققان و اعضای هیأت علمی کشورها هستند، ارزیابی می‌کنیم و این تصمیم هر چند نهایتاً به حفظ نخبگان در کشور ما کمک خواهد کرد، اما عمدتاً علیه منافع ملی خود امریکا خواهد بود. ما همواره معتقد به جریان آزاد اطلاعات و دانش هستیم و تلاش می‌کنیم که دانشجویان آسیب‌دیده از این طرح را مورد حمایت قرار دهیم و از موضع درست و صحیح اتحادیه تقدیر می‌کنیم.

و نهایتاً در پاسخ به نامه دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، خانم اوا اگرون پولاگ اعلام داشت:

از پاسخ و حمایت جنابعالی سپاسگزارم. همان‌طور که ملاحظه نموده‌اید، فریاد اعتراض به این فرمان، قدرتمند و جهانی بوده است و افراد بسیار زیادی با ما هم‌نظر هستند که تبعیض و ساختن دیوار در مقابل حرکت دانشمندان (و سایر مردم) در برابر ارزش‌هایی که ما تبلیغ می‌کنیم، قرار دارد.


( ۶ )

نظر شما :