نخستین گردهمایی پژوهشی اعضای جوان هیأت علمی در دانشگاه تهران

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۴ کد : ۳۲۶۵ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۶۶۵
نخستین گردهمایی پژوهشی اعضای جوان هیأت علمی، ویژۀ کمیسیون‌های علوم پایه- هنر و معماری، دوازدهم خرداد به همت اداره کل پژوهش‌های کاربردی در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، این جلسه با حضور دکتر محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران، دکتر رحمت ستوده قره‌باغ، قائم مقام معاون پژوهشی و مدیرکل امور پژوهش‌های کاربردی، و جمعی از اعضای جوان هیأت علمی دانشگاه برگزار شد.

دکتر محمد رحیمیان در این گردهمایی ضمن تشکر از حضور اعضای جوان هیأت علمی گفت: «این تبادل نظرها مفید هستند. تحولی تدریجی در پژوهش دانشگاه صورت گرفته و باید ادامه پیدا کند. دانشگاه دوره آموزش‌محوری را پشت سر گذاشته، در یک دوره زمانی در دانشگاه، کمتر اثری از پژوهش بوده است. اینکه در کنار هر طرحی که استادان ارایه می‌دهند باید مقاله هم باشد از سال ۱۳۷۰ پایه گذاری شد، مقالات بین‌المللی از سال ۱۳۸۰ رشد پیدا کرد و هم اکنون تعداد این مقالات به ۳۰۰۰ رسیده است.»

وی در ادامه افزود: «باید در نظر داشته باشیم که کتاب‌ها و مقالات ارائه ‌شده به چه میزان در توسعه کشور نقش دارند. ما باید با دستگاه‌های اجرایی کشور ارتباط برقرار کنیم و علم را در خدمت توسعه جامعه قرار دهیم. یک تکامل در زمینه‌های پژوهشی در دانشگاه حاصل شد و این مدیون نظرهای استادان در زمینه‌های مختلف است.»

معاون پژوهشی دانشگاه همچنین، «همکاری با استادان باسابقه و انجام کارهای گروهی، ایجاد مؤسسه‌های پژوهشی با همکاری سازمان‌های اجرایی و عرضۀ امکانات علمی دانشگاه را از راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات دانست.»

دکتر رحمت ستوده قره‌باغ ایجاد ارتباط مؤثر با خارج از دانشگاه را برای گرفتن پروژه و تعهدات استخدامی دلیل نگرانی اعضای جوان هیأت علمی در سال‌های اولیه‌ استخدام در دانشگاه دانست.

وی گفت: ‌«معاونت پژوهشی دانشگاه وظیفه خود می‌داند، مشکلات را برطرف و ارتباط اعضای محترم هیأت علمی را با دستگاه‌های اجرایی تسهیل نماید و لازم است در کنار توانمندسازی اعضای جوان هیأت علمی، مشکلات و نگرانی‌های بدو استخدام را با بازنگری در آیین‌نامه‌ها برطرف کند تا اعضای هیأت علمی با انبساط خاطر به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مشغول شوند.»

وی در ادامه افزود: «برگزاری اردوها و کارگاه‌ها باعث می‌شود اعضای هیأت علمی با آیین‌نامه و رویه‌های دانشگاه آشنا شوند، عدم آشنایی با ضوابط گاهی منجر به بروز مشکلاتی برای اعضای هیات علمی جوان می‌شود. به دنبال این هستیم کرسی‌های صنعتی در دانشگاه ایجاد نماییم. ما بالاترین حجم قراردادها را در بین دانشگاه‌های استان تهران و بیشترین ارتباط را با صنعت داریم. باید خدمات قابل قبولی ارایه کنیم تا اعتماد دستگاه‌های اجرایی را جلب نماییم.»

در ادامه، اعضای جوان هیأت علمی به بیان نظرات و مسائل خود در حوزه‌ پژوهشی پرداختند.

شایان ذکر است که اداره کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه پیش از این دو گردهمایی برای کمیسیون‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی و رفتاری برگزار نموده است.


( ۱ )

نظر شما :