گسترش همکاری‌های مشترک بین دانشگاه تهران و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

تعداد بازدید:۱۶۳۶
دانشگاه تهران و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی تفاهم‌نامه امضا کردند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و دانشگاه تهران، امروز ۲۱ اردیبهشت‌ماه، به امضای دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و دکتر علی وکیلی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، رسید.

در این جلسه، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، ضمن ابراز خشنودی از همکاری با شرکت بهینه‌سازی گفت: «یکی از سیاست‌های محوری دانشگاه، تعامل با جامعه است. برای کشور بدون همکاری و تعامل با دانشگاه و مراکز علمی، اتفاق مثبتی در زمینه‌های پیشرفت نمی‌افتد».

وی افزود: «در دانشگاه تهران پتانسیل‌های عظیمی داریم که اگر از اینها به‌خوبی استفاده شود، به نتایج قابل توجهی در رفع مشکلات جامعه می‌رسیم. دانشگاه در حال حاضر دانشجویان بسیاری در مقطع ارشد و دکترا دارد که در حال تحقیق و پژوهش هستند و با زیرساخت‌های علمی که این دانشگاه دارد و پژوهش‌هایی که در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود، می‌توان طرح‌های این دانشجویان را کاربردی نمود تا در خدمت جامعه قرار گیرند».

رییس دانشگاه تهران با اشاره به وجود موسسه‌های انرژی، آب، محیط زیست و دیگر موسسه‌های تحقیقاتی تاکید کرد: «این دانشگاه قابلیت‌های خوبی برای واردشدن به عرصه‌های تخصصی برای توسعه کشوردارد. در حوزه انرژی، ما به ‌لحاظ تخصص و زیرساخت‌هایی که در دانشگاه تهران داریم می‌توانیم موثر عمل کنیم، به این معنی که برای بهینه‌کردن مصرف سوخت کار گروهی انجام دهیم و در جهتی گام برداریم که به عنوان یک مشوق در این زمینه باشیم. دانشگاه تهران به دلیل قدیمی‌بودن، ساختمان‌ها، وسعت، مراکز و دانشکده‌های متعدد و تعداد ساعات کار طولانی خود، به‌عنوان یکی از سازمان‌های بزرگ مصرف انرژی است و باید مورد بررسی قرار گیرد تا به یک الگوی صحیح مصرف برسد».

رییس دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه با جدیت به دنبال ایجاد یک «دانشگاه سبز» هستیم تصریح کرد: «یکی از ماموریت‌های مهم دانشگاه تهران این است که به «دانشگاه سبز» تبدیل شود و در این راستا از حمایت‌های سازمان ملل و برخی کشورها برخوردار خواهیم بود».

وی با تاکید بر گسترش ارتباطات بین‌المللی اعلام کرد: «آمادگی داریم که دوره‌های مشترک آموزشی با موضوع تفاهم‌نامه برگزار کنیم و مجوز سهم برگزاری این دوره‌ها را از وزارت علوم نیز گرفته‌ایم».

بر اساس تفاهم‌نامه منعقده، دو طرف در زمینه تعریف و اجرای طرح‌های پژوهشی، مطالعاتی، توسعه‌ای، کاربردی و مشاوره‌ا‌ی در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی همکاری خواهند کرد.

چارچوب همکاری‌های مشترک میان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و دانشگاه تهران، شامل تدوین و اجرایی‌کردن ماژول‌های مختلف طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در راستای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، مشاوره علمی و کاربردی در خصوص تدوین رویه‌های اجرایی، فنی، اقتصادی و ارایه راهکارهای علمی و فنی در آینده‌نگاری شاخص‌ها و فناوری‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی از سوی دانشگاه است.

برگزاری سمینارها، دوره‌ها، کارگاه‌های آموزشی و همایش‌ها با موضوع تفاهم‌نامه نیز از دیگر موارد همکاری‌های مشترک دانشگاه تهران و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت است.


نظر شما :