«آب، توسعه پایدار و زندگی سالم» موضوع نشستی بین‌المللی در دانشگاه تهران

تعداد بازدید:۱۹۲۵
نشست بین‌المللی «آب، توسعه پایدار و زندگی سالم»، دوازدهم اسفندماه در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این نشست دو روزه که با حضور اندیشمندان یازده کشور خارجی و صاحب‌نظران و مسئولان حوزه آب و انرژی کشور برگزار شد، دکتر علی‌اکبر موسوی‌موحدی، رییس دبیرخانه پیشبرد علم در جهان اسلام دانشگاه تهران، با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست علمی گفت: «امروز جهان از پیشرفت و دستاوردهای صنعتی خسارت دیده است و علت این است که دانش فراگیر انسان نسبت به علم، اخلاق و عقلانیت محدود است».

دکتر موسوی‌موحدی افزود: «کاری که مبنایش دانش باشد، نتیجه‌اش مطلوب خواهد بود، اما اگر مبنا اقتصاد و تکنولوژی صرف باشد به محیط‌ زیست و طبیعت آسیب خواهد زد».

رییس مرکز بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، در بخش دیگری از سخنان خود بر کاهش مصرف انرژی در جهان تاکید کرد و افزود: «باید سبک زندگی بشر تغییر کند و کاهش مصرف انرژی یکی از راه‌های اصلی پیشرفت و توسعه واقعی است».

دانشمند برتر جهان اسلام با اشاره به اینکه‌ آب یک موجود هوشمند و بنای زندگی در کره خاکی است، گفت: «باید به آب احترام بگذاریم، چراکه به هرشکلی که با آب رفتار کنیم، آب نیز با ما آنگونه رفتار خواهد کرد».

در ادامه این نشست، دکتر محمدحسین صراف‌زاده، ‌دبیر علمی این همایش، با ارایه گزارشی از برگزاری این همایش گفت: «آب باید عامل مشارکت و همکاری باشد، نه عامل جدایی و جنگ. باید امروز به آب فکر کنیم و برای آینده برنامه داشته باشیم، نه اینکه در وقت بحران متوجه بحران آب باشیم. باید بدانیم که توجه به آب توجه به آینده است و دانشمندان باید راه‌های علمی برای عبور از بحران را ارایه بدهند که این ارایه راه حل باید با حمایت دولت‌مردان همراه باشد و این برای حل مشکلات و بحران‌های آب ضروری است».

وی افزود: «در این همایش بیش از ۳۰ دانشمند داخلی و خارجی، ۳۰ مقاله در دو روز ارایه خواهند داد. «کیفیت آب»، «مدیریت آب» و «دیپلماسی آب» از جمله محورهای این نشست دو دو روزه است».

هم‌چنین در این نشست، دکتر حمید پزشک، رییس پردیس علوم، دکتر علی‌رضا دائمی، معاون وزیر نیرو، دکتر «منصورسومرو»، رییس «بنیاد علوم اکو» و «ذکری عبدالحمید»، مشاور علمی نخست وزیر مالزی سخنرانی کردند.

این نشست که از سوی دبیرخانه پیشبرد علم در جهان اسلام دانشگاه تهران و کرسی یونسکو در بازیافت آب در دانشگاه تهران برگزار شده است، امروز و فردا با ارایه سخنرانی‌ها و مباحث تخصصی در حوزه آب ادامه خواهد داشت.


نظر شما :