اطلاعاتی که برگزیدگان کنکور سراسری باید بدانند

جایگاه دانشگاه تهران در زمینه‌های گوناگون علمی در یک نگاه؛ دانشگاه تهران در جایگاه نخست ملی می‌درخشد

۱۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۰ کد : ۲۹۹۱۸ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۴۷
بررسی جایگاه دانشگاه تهران در زمینه‌های گوناگون علمی بر اساس رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی، نشان می‌دهد دانشگاه تهران در حوزه‌های مختلف علم دارای جایگاه نخست ملی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بویژه رتبه‌های برتر کنکور وقتی می‌خواهند دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنند به سراغ بررسی وضعیت رتبه دانشگاه‌ها و یا جایگاه آنها در حوزه‌های موضوعی علم می‌روند.

چند روز قبل از اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱، آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا (۲۰۲۲) توسط نظام رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» منتشر شد که بر اساس آن، دانشگاه تهران با جای گرفتن در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان، ضمن حفظ برتری خود در بین دانشگاه‌های ایران، در ۲۳ زمینۀ علمی نیز صاحب رتبه شد.

نظام رتبه‌بندی شانگهای علاوه بر اعلام رتبه کلی دانشگاه‌هایی که موفق به حضور در جمع برترهای دنیا می‌شوند، جایگاه این دانشگاه‌ها را در ۵۴ زمینۀ علمی که در بخش‌های علوم طبیعی، علوم مهندسی، علوم اجتماعی، علوم پزشکی، علوم زیستی ارزیابی شده‌اند را اعلام می‌کند.

بر اساس ویرایش ۲۰۲۲ نظام رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای»، دانشگاه تهران در ۱۶ زمینۀ علمی، شامل بوم‌شناسی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مخابرات، علوم و فناوری ابزار، علوم و مهندسی رایانه، مهندسی شیمی، علوم و مهندسی انرژی، علوم و مهندسی محیط زیست، منابع آبی، علوم و فناوری مواد غذایی، علم و فناوری حمل‌ونقل، مهندسی متالورژی، علوم کشاورزی، علوم دامپزشکی، اقتصاد، و مدیریت موفق به کسب رتبه اول در بین مؤسسه‌های آموزش عالی ایران شده است.

بر طبق این گزارش، دانشگاه تهران در چهار زمینۀ علمی شامل اقتصاد، مهندسی محیط زیست، بوم‌شناسی، و مهندسی حمل و نقل تنها مؤسسۀ ایرانی است که دارای جایگاه در نظام رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» است.

در ویرایش ۲۰۲۱ نظام رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» دانشگاه تهران توانسته بود در ۲۱ زمینۀ علمی در میان مؤسسه‌های برتر جهان جای گیرد، ولی در ویرایش ۲۰۲۲ این نظام افزون بر زمینه‌های گذشته، در دو زمینۀ تازه نیز برتر شده است. دانشگاه تهران که تا کنون در زمینۀ علمی «داروسازی و علوم دارویی» از زیرمجموعه علوم پزشکی حضور نداشته، اکنون در رتبه‌بندی ۲۰۲۲ برای اولین بار در این حوزه علم به عنوان برتر شناخته شده و البته در جایگاه دوم کشوری پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران جای گرفته است.

در جدول زیر، رتبۀ جهانی و ملی دانشگاه تهران و امتیاز آن در شاخص‌های ارزیابی در نظام رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» در سال ۲۰۲۲ میلادی گزارش شده است.

کلید واژه ها: رتبه‌بندی شانگهای رتبه‌بندی موضوعی


( ۳۶ )

نظر شما :