پیام مهم ساخت مجموعه‌های ورزشی، توجه به بُعد تربیتی دانشجویان است

۲۴ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۳۲ کد : ۲۹۴۵ اخبار اخبار برگزیده اخبار فرهنگی-دینی
تعداد بازدید:۲۱۱۳

رییس دانشگاه تهران گفت: «فضاهای فرهنگی و ورزشی فعلی دانشگاه، با ظرفیت افزایش دانشجو متناسب نیست و توسعه فضای فیزیکی و ورزشی، در دستور کار جدی دانشگاه و کاملاً با سیاست‌های جدید دانشگاه هماهنگ است».

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، که در مراسم افتتاح مجموعه زمین چمن دانشکده مدیریت دانشگاه تهران سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: «سرانه ورزشی دانشجویان دانشگاه تهران، نسبت به آنچه وزارت علوم اعلام کرده، بسیار پایین است و با افزایش ظرفیت دانشجو متناسب نیست و دانشگاه با یک برنامه‌ریزی و تصمیم همه‌جانبه، به دنبال افزایش فضاهای ورزشی و فرهنگی دانشگاه است».

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه در امر توسعه دانشگاه تهران، باید این نکته مهم را در نظر داشت که ساختمان‌های دانشگاه باید فاخر باشند، افزود: «معتقدم در دانشگاه تهران، در گسترش هرگونه فضای فیزیکی، باید به ایجاد ساختمان‌ها و فضاهای فاخر فکر کنیم تا نخبگان و دانشگاه، تاثیر متقابل برهم داشته باشند و فضاها و ساختمان‌های دانشگاه کیفیت پایین نداشته باشند».

دکتر نیلی احمدآبادی، با بیان اینکه «بین‌المللی‌شدن»، «دانشگاه کارآفرین» و «اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری»، رئوس سیاست‌های مهم دانشگاه در برنامه سوم دانشگاه است، تصریح کرد: «قطعاً برای رسیدن به این اهداف و قرارگرفتن در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا، باید دانشگاه در تراز ۱۰۰ دانشگاه برتر، حرکت و برنامه‌ریزی کند و تمام تصمیمات، برای رسیدن به این هدف معطوف باشد و کیفیت در همه سطوح دانشگاه، مدنظر باشد».

دکتر نیلی احمدآبادی تاکید کرد: «گام اساسی در این راه، نگاه یک‌پارچه در برنامه‌ریزی، تصمیمات و مصوبات دانشگاه است؛ یعنی هر تصمیمی که گرفته می‌شود باید همه جوانب را در نظر داشته باشد و نباید رشد یک قسمت باعث تضعیف بخش دیگر شود».

رییس دانشگاه تهران، افتتاح مجموعه زمین چمن دانشکده مدیریت را کاملاً هماهنگ با سیاست‌های دانشگاه عنوان کرد و با قدردانی از دکتر مصلّی‌نژاد در تجهیز و احداث فضاهای آموزشی و فرهنگی در دانشگاه تهران گفت: «بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد، کارهای بسیار بزرگی در آموزش عالی و دانشگاه تهران انجام داده است، مجموعه‌ای که امروز افتتاح می‌شود به لحاظ مالی چندان در میان آنها برجسته نیست، اما ساخت این مجموعه، یک پیام مهم دارد و آن اینکه بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد، تنها به احداث فضاهای آموزشی صرف نمی‌پردازد و با ایجاد و توسعه فضاهای ورزشی و فرهنگی، بخش مهم دیگر نظام تربیتی آموزش عالی را هم هدف گرفته پشتیبانی می‌کند و امیدوارم ساخت این مجموعه، مقدمه‌ای باشد برای ادامه کار بزرگی که این بنیاد شروع کرده است و باید سپاسگزار درک صحیح آقای دکتر مصلّی‌نژاد از نیاز‌های دانشگاه باشیم».

رییس دانشگاه تهران در پایان افزود: «امیدوارم افتتاح این مجموعه، ‌ نقطه آغازی برای توسعه همه‌جانبه فضاهای ورزشی در دانشگاه باشد و فضاهای لازم برای فعالیت ورزشی همه دانشگاهیان به‌کفایت مهیا شود».

در ادامه این مراسم، دکترعباس مصلّی‌نژاد، مدیرعامل بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد، با اشاره به اینکه هدف بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد از کمک به فضاهای دانشگاهی، بالا بردن توان علمی این مراکز است، گفت: «دانشجویان برای تحصیل بهینه، علاوه بر امکانات خوب آموزشی، به امکانات دیگر از جمله خوابگاه، تجهیزات و امکانات ورزشی هم نیاز دارند. بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد هم به هردو بعد نیازهای دانشجویان توجه دارد و سعی ما این است که برای دانشجویان، در طراز دانشگاه‌های برتر دنیا فضا تدارک ببینیم».

دکتر مصلّی‌نژاد، از رییس دانشگاه تهران، به عنوان فردی با نگرش‌های بسیار ویژه به آموزش عالی یاد کرد و گفت: «در آموزش عالی، مانند دکتر نیلی کمتر پیدا می‌شود که با این طرز نگاه دقیق، بتوانند مسایل اصلی آموزش عالی را رصد کند و همین نوع نگاه هاست که خیرین را به سمت دانشگاه می‌کشاند و جذب کارهای دانشگاه می‌کند».

دکتر مصلّی‌نژاد، با اشاره به جایگاه و اهمیت دانشکده مدیریت گفت: «دانشکده مدیریت، هم توان علمی بالایی دارد و هم قابلیت و پتانسیل بالای اقتصادی و باید بتواند با هماهنگی بین داشته‌های علمی و قابلیت‌های اقتصادی خود، ‌ به این پرسش‌ پاسخ دهد که چرا با قابلیت‌های زیادی که ما در کشور داریم، نتوانسته‌ایم از این قابلیت‌ها بهره ببریم. در واقع این دانشکده باید با تربیت نخبگان مدیریتی، برای خروجی‌های ویژه مدیریت کشور در بخش‌های اقتصادی برنامه‌ریزی کند».

در بخش دیگر این مراسم، دکتر طهمورث حسنقلی‌پور، ‌رییس دانشکده مدیریت، در سخنان کوتاهی ضمن قدردانی از دکتر عباس مصلّی‌نژاد برای احداث و تجهیز فضاهای دانشکده مدیریت، با اشاره به جایگاه این دانشکده در کشور، اظهار امیدواری کرد دانشکده مدیریت بتواند نقش واقعی خود را ایفاء و جایگاه و شأن خود را حفظ کند.

وی دکتر مصلّی‌نژاد را از سرمایه‌های دانشگاه تهران و آموزش عالی دانست و گفت: «امیدوارم ایشان هم‌چنان با همین نگاه بزرگ کارهای بزرگی که کرده‌اند را ادامه دهند؛ چون این کارها، نتایج بزرگی هم دارد که در طول زمان خود را نشان می‌دهد».

گفتنی است مجموعه زمین چمن دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، که توسط بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد احداث شده است، شامل یک زمین چمن مصنوعی بزرگ در استانداردهای بین‌المللی، به همراه یک پیست دوومیدانی، رخت‌کن و سایر مجموعه‌های مورد نیاز است که عملیات ساخت آن، ۱۶‌ آذر ماه ۹۴ آغاز شد و روز ۲۱ بهمن ماه به بهره‌برداری رسید.


نظر شما :