رئیس دانشکده اندیشه و معارف اسلامی دانشگاه تهران:

توجه به نیروی بی‌پایان امت از خصوصیات بارز تفکر امام خمینی (ره) بود / امام راحل قبل از اینکه بنیانگذار یک نظام اسلامی باشد، یک انسان کامل بود / «خدامحوری» ویژگی محوری امام در زندگی فردی، اجتماعی و مبارزات سیاسی است

۲۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۷ کد : ۲۸۷۲۳ اخبار اخبار فرهنگی-دینی خبر
تعداد بازدید:۲۰۵
رئیس دانشکده اندیشه و معارف اسلامی از «تکیه بر مردم» را به عنوان یکی از ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نام برد و گفت: توجه امام به نیروی بی‌پایان امت برای مبارزه با دشمنان اسلام، یکی از خصوصیات ویژه و بارز تفکر امام بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن قاضوی صبح امروز در آئین افتتاحیه همایش ملی «امام خمینی، انقلاب اسلامی و پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی میان جوامع مسلمان» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: امام راحل قبل از اینکه بنیانگذار یک نظام اسلامی و یک قهرمان همیشه پیروز عرصه نبرد با ظلم و استکبار باشد، او یک انسان کامل با برترین ویژگی‌های یک انسان کامل بود؛ یعنی اول مسیر خودسازی را طی کرده و بعد وارد محدوده اجتماع شده است.
رئیس این همایش، ایمان و اتکاء به قدرت لایزال الهی و خدامحوری امام خمینی (ره) را ویژگی محوری امام در زندگی فردی، اجتماعی و مبارزات سیاسی امام (ره) دانست و گفت: امام خمینی (ره) همیشه به یاد خدا بود و با توکل به ذات اقدس ربوبی حرکت می‌کرد.
رئیس دانشکده اندیشه و معارف اسلامی، از شجاعت به عنوان ویژگی بعدی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نام برد و به بیان رهبر معظم انقلاب در خصوص شجاعت امام اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری، یگانه رمز پایداری انقلاب اسلامی در آینده را حفظ روحیه شجاعت برشمرده‌اند.
دکتر قاضوی در ادامه با اشاره به صلابت و قاطعیت امام راحل، اظهار داشت: امام در تمام بحران‌ها و رویارویی‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی، قاطعانه ظاهر شدند. با وجود اینکه دشمنان و استکبار جهانی که از انقلاب امام و جنبش جهانی که امام در دنیای معاصر ایجاد کرده بود به وحشت افتاده بودند و با تمام قوا و ابزارهایی از قبیل جنگ نظامی، حصر اقتصادی و انواع و اقسام دشمنی‌ها به مقابله با امام و نظام برخاستند، اما تمام این دشمنی‌ها ذره‌ای در صلابت و اراده این رادمرد الهی خللی ایجاد نکرد.
وی ساده‌زیستی را دیگر ویژگی مهم و شاخص امام خمینی (ره) برشمرد و گفت: زهد امام از ویژگی‌های بارز ایشان است. امام راحل ۱۴ سال در نجف اشرف در یک خانه ۵۰ متری استیجاری زندگی کرد و بعد از بازگشت به ایران نیز در یک خانه محقر در منطقه جماران بودند.
رئیس دانشکده اندیشه و معارف اسلامی دانشگاه تهران همچنین «تکیه بر مردم» را از ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: توجه امام به نیروی بی‌پایان امت برای مبارزه با دشمنان اسلام، یکی از خصوصیات ویژه و بارز تفکر امام بود. عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی و حمایت از مستضعفان، تجدید حیات اسلام، استقلال و خوداتکایی و تاکید بر قدرت و نیروی مردم از ویژگی‌های ایشان بود. امام (ره) همواره می‌فرمودند که هیچ ملتی نمی‌تواند استقلال پیدا کند مگر اینکه خودش را بفهمد.
رئیس همایش ملی «امام خمینی، انقلاب اسلامی و پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی میان جوامع مسلمان» از توجه به واقعیت‌های اجتماعی زمان خود و نفی تز جدایی دین و از سیاست به عنوان دیگر ویژگی‌های امام خمینی (ره) نام برد.

کلید واژه ها: همایش ملی همایش ملی امام خمینی


( ۱ )

نظر شما :