چهارمین جلسه شورای دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۴برگزار شد

۲۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۵ کد : ۲۷۶۲ اخبار اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۸۶۸

چهارمین جلسه شورای دانشگاه تهران در سال ۹۴ بیست و پنجم آذرماه در باغ‌موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این جلسه که با حضور رییس دانشگاه تهران، معاونان و روسای پردیس‌ها و دانشکده‌ها برگزار شد، موضوع طرح نظام یکپارچه مالی، آموزشی و پژوهشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جلسه شورا در موزه باغ نگارستان  گفت: « دانشگاه تهران دارای دو موزه مقدم و نگارستان است که از سرمایه‌های ملی کشور به شمار می‌رود و امیدواریم این دو مکان، به اهتمام معاونت فرهنگی دانشگاه، هدف گردشگران در دانشگاه باشد و بتوان از ظرفیت‌های این موزه‌ها استفاده کرد».

رییس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود، به ارایه گزارشی از برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر پرداخت و گفت: « جمعی از 13 دانشگاه بزرگ و برتر به این دلیل که تصمیماتشان بر کیفیت آموزش و پژوهش در کشور تأثیرگذار است جلسات منظمی، برگزار می‌کنند  که دبیرخانه  این اجلاس در دانشگاه تهران و با مسئولیت دکتر خضری است، وتا‌کنون برگزاری اجلاس به نحو مطلوبی پیش رفته است».

وی افزود: « در این اجلاس، از مدیران کشوری هم دعوت می‌شود تا دیدگاه‌های خود را برای حل مشکلات دانشگاه‌ها مطرح کنند و بدین ترتیب بتوان مشکلات جامعه را مرتفع کرد.

دکتر نیلی احمدآبادی ادامه داد: « ششمین جلسه از این در دو روز گذشته به میزبانی دانشگاه امیرکبیر برگزار شد که در این جلسه بحث بودجه و برنامه ششم توسعه مطرح شد و قول همکاری داده شد  که در صورت اجرایی شدن، در بهتر اداره کردن دانشگاه‌ها و توسعه پژوهش و فناوری مؤثر خواهد بود».

رییس دانشگاه با تأکید بر خروج دانشگاه‌ها از وضعیت درون‌گرایی به برون‌گرایی گفت: « دانشگاه‌ها باید هرچه بیشتر بر منابع خارج از دانشگاه  تمرکز کنند و در جامعه حضور فعال‌تری داشته باشند و این به این معناست که باید مرزهای تصنعی که بین صنعت و دانشگاه و دولت و دانشگاه وجود دارد از میان برداشته شود تا به یک گفتمان عمومی برسیم و شاهد توسعه در پژوهش و فناوری باشیم ».

دکتر نیلی در ادامه جلسه شورا، بر اهمیت اجرایی شدن طرح نظام یکپارچه مالی، آموزشی و پژوهشی تأکید کرد و افزود: این طرح از مدت‌ها پیش مطرح و مورد بررسی قرار گرفته و تا کنون شاهد مشارکت فعال اکثر همکاران در دانشگاه بوده‌ایم. انتظار این است که به عنوان دانشگاه تهران، نباید نسبت به موضوعات، حالت انفعالی داشته باشیم که صرفاً طرح یا ابلاغیه‌ای را بدون مطالعه بپذیریم و آن را اجرایی کنیم، بلکه باید با استفاده از خرد جمعی  حضور و مشارکت  فعال در همه زمینه‌ها داشته باشیم و نسبت به این طرح، نقطه نظرات خود را به همراه راه‌کار ارائه دهیم. وی افزود: شعار دانشگاه تهران "کیفیت" است، واز هر ایده‌ای که به ارتقای کیفیت بینجامد مورد استقبال است. در واقع هدف این است که دانشگاه تهران را به سمت کیفی شدن ببریم ».

در ادامه این جلسه، دکتر سعیدرضا عاملی، معاون طرح و برنامه دانشگاه و دکتر حکیم‌زاده، مدیرکل طرح و برنامه دانشگاه، گزارش مختصری از مراحل تدوین طرح و اصلاحاتی که تاکنون انجام شده است ارایه کردند.

در این جلسه هم‌چنین روسای برخی از پردیس‌ها و دانشکده‌ها به ارائه نظرات خود در خصوص این طرح پرداختند و پیشنهاد کردند نقاط ضعف و قوت این طرح بررسی شود.

گفتنی است طرح نظام یکپارچه‌سازی مالی، آموزشی و پژوهشی امروز بیست و پنجم آذرماه در کمیسیون دائمی هیأت امنای دانشگاه تهران نیز مطرح خواهد شد تا برای تصویب نهایی و ارایه آن به جلسه هیأت امنای دانشگاه  آماده شود.

 


( ۱ )

نظر شما :