شرکت رییس دانشگاه تهران در اجلاس مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه

۰۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۷ کد : ۲۶۰۸ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۵۸۸
شرکت رییس دانشگاه تهران در اجلاس مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه

نخستین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران و روسیه روز چهارشنبه 6 آبان ماه در کتابخانه مرکزی دانشگاه مسکو برگزار شد.
در این اجلاس، که با حضور روسای ده دانشگاه برتر و بزرگ ایران و روساء و نمایندگان تام‌الاختیار نوزده دانشگاه روسیه برگزار شد، ابتدا دکتر «سادونیچی» رییس دانشگاه مسکو و رییس اتحادیه دانشگاه‌های روسیه، از برگزاری اجلاس مشترک دانشگاهی بین دو کشور ابراز خوشحالی کرد و این اقدام مهم را، گامی اساسی در روابط‌ بین دو کشور ارزیابی کرد.
ایشان ضمن معرفی شرکت‌کنندگان در این اجلاس گفت:«این‌ها نمایندگان برترین دانشگاه‌های روسیه از میان بیش از هزار دانشگاه کشور هستند و حضور آنان، نشان‌دهنده اهمیتی است که ما برای این اجلاس قایل هستیم».
«دکتر سادونیچی» با اشاره به پیشرفت‌های علمی ایران و وجود دانشمندان برجسته و جوان ایرانی، ابراز امیدواری کرد که این اجلاس بتواند نقشی اساسی در تداوم و گسترش روابط علمی بین دو کشور داشته باشد.
وی هم‌‌چنین با اشاره به سفر چند ماه گذشته به ایران و مشاهده پیشرفت‌های علمی ایرانیان و فعالیت‌های گسترده دانشگاهی کشور، از این که پیشنهاد برگزاری این اجلاس مشترک را مطرح کرده ابراز خوشحالی نمود و گفت: «خوشحالی بیشتر این است که این پیشنهاد عملی شده و از کسانی که این تلاش را به ثمر رسانده اند، تشکر می‌کنم».
در ادامه اجلاس، دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و رییس اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران سخن گفت و آن‌گاه روسای دانشگاه‌های حاضر به ترتیب به ایراد سخن پرداخته و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه خود و حوزه‌های مورد علاقه برای همکاری با طرف مقابل را عرضه داشتند.
گفتنی است در این اجلاس، تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران و اتحادیه دانشگاه‌های روسیه به امضای آقایان دکتر نیلی به نمایندگی از روسای دانشگاه‌های ایران و دکتر سادونیچی رییس اتحادیه دانشگاه‌های روسیه رسید. هم‌‌چنین در حاشیه این اجلاس، چند تفاهم‌نامه همکاری دیگر نیز میان دانشگاه‌های ایران و روسیه به امضاء رسید.

سفیر ایران در روسیه، قائم‌مقام وزیر علوم ایران، رییس کمیسیون آموزش عالی دومای روسیه و معاون وزیر علوم روسیه نیز در این اجلاس سخنرانی و بر اهمیت و ضرورت همکاری‌های گسترده علمی بین دو کشور تاکید نمودند.( ۴۰ )