جلد هفت لغت‌نامه فارسی توسط موسسه لغت‌نامه دانشگاه تهران رونمایی شد

۰۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۶ کد : ۲۶۰۷ اخبار اخبار فرهنگی-دینی
تعداد بازدید:۱۲۹۹
جلد هفت لغت‌نامه فارسی توسط موسسه لغت‌نامه دانشگاه تهران رونمایی شد

در همایش بین‌المللی میراث زبانی که 28 و 29 مهرماه از سوی پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، از جلد هفت «لغت‌نامه فارسی» که توسط هیات مولفان موسسه لغت‌نامه دهخدا آماده شده است، رونمایی شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این همایش که با همکاری مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران برگزار شد، از جلد هفت لغت‌نامه فارسی، که شامل بخش‌هایی از حرف «ب» است، رونمایی شد.
دکتر ایرج مهرکی، از مؤلفان لغت‌نامه بزرگ فارسی در این مراسم، با اشاره به این‌که تالیف لغت‌نامه دهخدا در سال ۵۷ پایان یافت، به فعالیت‌های موسسه لغت‌نامه دهخدا پس از آن، از جمله انتشار نسخه رایانه‌ای لغت‌نامه، انتشار لوح فشرده آن و نیز چاپ فرهنگ متوسط دهخدا اشاره کرد.
وی در ادامه به چگونگی تالیف «لغت‌نامه فارسی» پرداخت و آن را ادامه و تکمیل کار لغت‌نامه دهخدا دانست و ازجمله  امتیازات آن بر لغت‌نامه دهخدا را، متون مورد مطالعه بیشتر( بیش از هزار متن)، ارایه معانی بیشتر و دقیق‌تر، حذف اَعلام، انتخاب دو شاهد از هر قرن و دادن ترتیب تاریخی به لغت‌ها دانست.
گفتنی است «لغت‌نامه بزرگ فارسی» توسط هیات مولفان موسسه لغت‌نامه دهخدا، در حال تالیف و آماده سازی است و تاکنون هفت جلد آن منتشر شده است.