رییس دانشگاه تهران با رییس دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه دیدار کرد

۰۵ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۳ کد : ۲۶۰۶ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۶۲۲
رییس دانشگاه تهران با رییس دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه دیدار کرد

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران با رییس دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه دیدار کرد.
به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، که جهت شرکت در اجلاس مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، در روسیه به سر می‌برد، با دکتر نیکلای میخالویچ کروباچف، رییس دانشگاه دولتی «سن پطرزبورگ» روسیه دیدار کرد.
در این دیدار که با استقبال گرم رییس دانشگاه سن پطرزبورگ همراه بود، طرفین ضمن تاکید بر گسترش روابط بین دو دانشگاه، بر تعامل بیشتر میان اساتید و دانشجویان تاکید کردند.
رییس دانشگاه تهران در این دیدار، ضمن تشکر از استقبال گرم رییس دانشگاه سن پطرزبورگ، بازسازی و هماهنگ‌سازی این دانشگاه با تحولات علمی روز را که از فعالیت‌های دکتر کروباچف است، تبریک گفت و ضمن معرفی دانشگاه تهران و فعالیت‌ها و دستاوردهای آن، به تربیت دانش‌آموختگان برجسته در سطح وزیر و رییس جمهور در دانشگاه تهران به عنوان یکی از نقاط قوت دانشگاه اشاره کرد.
دکتر نیلی احمدآبادی هم‌چنین با اشاره به ضرورت همکاری میان دانشگاه‌ها برای انجام کارهای مشترک به دلیل گران‌بودن هزینه تحقیقات انفرادی توسط دانشگاه‌ها، دیپلماسی علمی را یکی از راه‌های تعامل بیشتر و ارتباط مطلوب بین ملت‌ها برشمرد که به تبع آن، ارتباطات موثر میان دانشگاه‌ها و جوامع علمی کشورها نیز پدید می‌آید.
رییس دانشگاه تهران هم‌چنین با برشمردن فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه آموزش زبان روسی، برای توسعه برنامه این دوره‌ها اعلام آمادگی کرد.
رییس دانشگاه تهران در پایان با اشاره به توانمندی‌های ویژه دانشگاه تهران در زمینه‌های نفت، گاز، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی، آمادگی دانشگاه تهران را برای انجام هرگونه همکاری مشترک در این حوزه‌ها به اطلاع طرف روسی رساند.
در ادامه این دیدار،  دکتر کروباچف، رییس دانشگاه سن پطرزبورگ، ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با هیات دانشگاه تهران، و اشاره به حضور استادان و دانشجویان ایرانی در دانشگاه سن پطرزبورگ، به فعالیت‌های خاص این دانشگاه در حوزه‌های مختلف مرتبط، به‌ویژه زبان فارسی، ادبیات و تاریخ ایران و نیز مطالعات شرق‌شناسی اشاره و بر سیاست این دانشگاه برای گسترش این فعالیت‌ها تاکید نمود.
رییس دانشگاه سن پطرزبورگ، با استقبال از پیشنهادهای دکتر نیلی احمدآبادی، بر گسترش فعالیت‌های مشترک بین دو دانشگاه در حوزه‌های اعلام شده تاکید نمود و اعلام آمادگی کرد تا برای پایش این همکاری‌ها، ارتباط مستمر و مستقیمی به صورت ویدئو کنفرانس‌های ماهیانه بین دو رییس دانشگاه برقرار شود.
دکتر کروباچف، در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به ادبیات، زبان و فرهنگ غنی پارسی و تاریخ هنر ایران، اعلام آمادگی کرد تا اعطای بورس‌های متقابل از سال‌جاری بین دو دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های علمی و دانشجویی برقرار شود و امکانات گسترده و فراوان دانشگاه سن پطرزبورگ، در اختیار استادان، دانشجویان و محققان دانشگاه تهران قرار گیرد.
رییس دانشگاه سن پطرزبورگ هم‌چنین اعلام آمادگی کرد که اجلاس سال آینده دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، در این دانشگاه برگزار شود.
در این دیدار، هم‌چنین دکتر محمد تسلیمی، قائم مقام وزیر علوم ایران، بر آمادگی وزارت علوم برای حمایت از توسعه و تسهیل روابط دانشگاهی بین دو کشور تاکید نمود.
دیدار از بخش‌هایی از دانشگاه سن پطرزبورگ، از جمله آزمایشگاه‌های گسترش فناوری مولکولی و سلولی، انستیتو علوم زمین و مرکز دوبژانسکی و نیز موسسه پژوهش در بیوانفورماتیک و ژن‌شناسی، بخش پایانی دیدار هیات دانشگاه تهران از دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه بود.
گفتنی است در این دیدار، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رییس دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌عمومی و دکتر حسن زهرایی، مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه، رییس دانشگاه تهران را همراهی می‌کردند.