سفیر جمهوری عربی سوریه با رییس دانشگاه تهران دیدار کرد

۰۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۵ کد : ۲۶۰۳ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۰۰۴
سفیر جمهوری عربی سوریه با رییس دانشگاه تهران دیدار کرد

دکتر «عدنان محمود»، سفیر جمهوری عربی سوریه، روز چهارشنبه ۲۹ مهرماه با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این دیدار که با حضور دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رییس دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌عمومی، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل و دکتر افشین آخوندزاده، مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی برگزار شد، دو طرف درباره توسعه همکاری‌های علمی در زمینه دوره‌‌‌‌ها و تحقیقات مشترک، فرصت‌های مطالعاتی، کمک به برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، کمک به برگزاری دوره‌های ویژه به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی بحث و تبادل نظر کردند.
سفیر جمهوری عربی سوریه، در این دیدار خواستار تجدید تفاهم‌نامه‌های پایان یافته بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های سوریه شد و بر اجرایی نمودن این تفاهم‌نامه‌ها تاکید کرد.
دکتر عدنان با اشاره به اوضاع و شرایط بحرانی در سوریه گفت: «دشمنان حتی موسسات آموزشی و پژوهشی را در آنجا مورد حمله قرارداده‌اند و با باز گذاشتن درب‌های دانشگاه‌های اروپایی و پذیرش به‌صورت رایگان، متقاضیان تحصیل در خارج را تشویق به ادامه تحصیل در آن کشورها می‌کنند که این مساله ضربه زیادی به دانشگاه‌های سوریه زده است و با توجه به این شرایط، خواستار ارتباط مستقیم با دانشگاه تهران برای تقویت فعالیت‌های دانشگاهی سوریه هستیم».
دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران نیز در این دیدار، با تاکید مجدد بر اجرایی کردن یادداشت تفاهم‌ها گفت: «صرف تمدید و امضاء تفاهم‌نامه کافی نیست و باید گام‌های عملی در جهت اجرای کردن تفاهم‌نامه برداشته شود».
رییس دانشگاه تهران با اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای همکاری بیشتر با دانشگاه‌های سوریه، گفت: «باید یک چهارچوب عملی تعریف شود و دانشگاه‌های سوریه اعلام کنند که در چه زمینه‌هایی تمایل به همکاری دارند تا بتوانیم اقدام عملی انجام دهیم». وی هم‌چنین آمادگی دانشگاه تهران را برای پذیرش  روسای دانشگاه‌های سوریه از جمله دانشگاه دمشق برای برداشتن قدم‌های عملی اعلام کرد.
 در این دیدار هم‌چنین رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی، آمادگی این دانشکده را برای برگزاری یک نشست جمعی در دانشکده حقوق با موضوع مسایل سوریه اعلام کرد.