دومین همایش بین‌المللی باستانشناسان جوان در دانشگاه تهران برگزار شد

۲۷ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۵۹۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۳۷
دومین همایش بین‌المللی باستانشناسان جوان در دانشگاه تهران برگزار شد

دومین همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان، با هدف آگاهی اساتید، دانشجویان و دانش‌پژوهان و صاحبنظران از آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی باستان‌شناسی و بررسی چالش‌ها، آسیب‌ها و فرصت‌های پیش روی این رشته، به همت انجمن علمی دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه تهران و با حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه و مسئولین دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، 19 تا 21 مهر‌ماه در تالار فردوسی این دانشکده برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در آغاز این همایش دکتر حسن کریمیان، معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، در سخنانی به جایگاه علوم انسانی در پیشبرد طرح جامع علمی کشور پرداخت و سپس مهندس سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی، در خصوص تعامل دانشگاه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و هم‌چنین نقش جوانان در پیشبرد فعالیت‌های علمی باستان‌شناسی سخنرانی نمود.
دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران نیز در سخنانی بر ضرورت و اهمیت توجه به توسعه فرهنگی و مواریث فرهنگی تاکید کرد.
در این همایش، 620 چکیده مقاله توسط دبیرخانه دریافت که از میان آنها  تعداد 264 چکیده توسط داوران پذیرفته و به چاپ رسید و از این تعداد نیز 79 مقاله (44 سخنران ایرانی و 35 سخنران غیر ایرانی) برای ارایه در کنفرانس و 68 مقاله به عنوان پوستر پذیرفته شدند.
هم‌چنین در این همایش ده‌ها باستان‌شناس ایرانی و قریب پنجاه باستان‌شناس از کشورهای آلمان، دانمارک، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، امریکا و ژاپن با آخرین دستاوردهای پژوهشی یکدیگر در حوزه باستان‌شناسی آشنا و به بحث و تبادل نظر پرداختند.


( ۱ )