افتتاح ساختمان جدید موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

۲۲ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۵۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۹۹
افتتاح ساختمان جدید موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

ساختمان جدید موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، عصر روز سه‌شنبه ۲۱ مهرماه با حضور سید محمد ابوترابی فرد، نایب رییس اول مجلس، دکتر محمد روشن، معاون امور حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ذبیح‌الله خداییان، معاون حقوقی قوه قضاییه، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌ عمومی دانشگاه، دکتر ناصر معصومی، معاون پژوهشی دانشگاه، دکتر عباسعلی کدخدایی، رییس موسسه مطالعات حقوق عمومی و جمعی از استادان پیشکسوت، مسئولان و دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی گشایش یافت.
به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رییس دانشگاه، در این مراسم ضمن تسلیت ایام سوگواری عبدالله الحسین(ع) گفت: «دانشگاه تهران یک دانشگاه جامع است و جامعیت این دانشگاه، باعث شده به عنوان نماد آموزش عالی کشور، انتظارات خاصی از آن وجود داشته باشد و دانشگاه برای اینکه به این انتظارات پاسخ دهد، باید اسباب و لوازم ضروری را در اختیار داشته باشد که وجود موسسات مطالعاتی، یکی از این ضروریات است».
دکتر خضری افزود: «‌چنین دانشگاهی با این سطح از انتظارات ملی و بین‌المللی، باید از نظر امکانات زیرساختی و نرم‌افزاری در موقعیتی باشد که بتواند به ماموریت‌های خود عمل کند».
مشاور رییس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به جایگاه موسسه مطالعات حقوق عمومی، گفت: «این موسسه یک موسسه معتبر است که از ابتدا، فعالیت‌های علمی و پژوهشی وزین و قابل قبولی ارایه کرده است».
استاد تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه پیشینه حقوق و فعالیت‌های حقوقی ایران به بیش از ۲۶۰۰ سال برمی گردد، افزود: «با توجه به این سابقه در تاریخ ایران و هم‌چنین با توجه به ظرفیت‌های که در قوانین حقوقی اسلام وجود دارد، انتظار از دانشگاه و این موسسه بالاتر خواهد رفت و من اطمینان دارم استادان دانشکده حقوق می‌توانند پاسخگوی مسایل ملی وبین‌المللی باشند».
در ادامه این جلسه، دکتر ناصر معصومی، معاون پژوهشی دانشگاه نیز با اشاره به وجود بیش از شصت موسسه و بیست پژوهشکده در دانشگاه تهران گفت: «اگر هر کدام از این موسسات در جایگاه اصلی خودشان فعالیت‌های پژوهشی مورد نیاز کشور را انجام دهند، عدد و رقم بسیار بزرگی خواهد بود و مشکلات زیادی از کشور حل می‌شود».
معاون پژوهشی دانشگاه تهران با طرح این پرسش که چرا موسسات تحقیقاتی در دانشگاه‌ها خوب عمل نمی‌کنند، عدم مطالبه جامعه از مراکز علمی و دانشگاهی و مشکل در اندیشه و فکر را به عنوان دلایل اصلی عنوان کرد و افزود: «باید سرمایه‌گذاری در کشور در جهتی صورت گیرد که اندیشه و فکر جامعه عوض شود و نوع نگاه افراد به پژوهش تغییر کند».
وی تصریح کرد: «برای موفقیت موسسات، باید اختیارات همراه با شفافیت به موسسات داده شود تا موسسات بتوانند در جایگاه رفیع و واقعی خود قرار بگیرند و به انجام وظایف بین‌المللی خود بپردازند».
پس از سخنرانی دکتر معصومی چند تن از میهمانان حاضر در جلسه نیز سخنرانی کردند که از جمله این سخنرانان دکتر محمد روشن، معاون حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود که در سخنانی گفت: «امیدوارم این موسسه بتواند به نیازهای وزارت علوم پاسخ مثبت بدهد و چالش‌های مورد بحث در قوای سه‌گانه را نیز مورد بررسی و پاسخگویی قرار دهد».

گفتنی است موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۵ راه اندازی شده است و ساختمان جدید آن با مساعدت مالی یاریگر نیک‌اندیش آموزش عالی، دکتر عباس مصلّی‌نژاد، توسط بنیاد فرهنگی مصلّی‌نژاد بازسازی و تجهیز شده است.


( ۱ )