حضور هیات عالی‌رتبه پارلمانی جمهوری چک در دانشگاه تهران

۱۱ مهر ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۵ کد : ۲۵۶۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۶۲
حضور هیات عالی‌رتبه پارلمانی جمهوری چک در دانشگاه تهران

هیات عالی‌رتبه پارلمانی جمهوری چک و جمعی از اعضای سفارت این کشور، روز چهارشنبه هشتم مهرماه، از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بازدید کردند.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این بازدید که با حضور مسئولین بین‌الملل دانشگاه تهران، رییس و جمعی از استادان و مسئولان دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد، بخشی از کتابخانه دانشکده ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه تهران به نام «یان ریپکا» ایرانشناس مشهور چک نامگذاری شد.
در این مراسم دکتر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه گفت: «حضور نمایندگان مجلس سنای جمهوری چک در دانشگاه تهران و گرامی‌داشت یاد استاد مشهور ایرانشناس، نشانگر اهمیت و جایگاه ادبیات و علوم انسانی در تفاهم بین ملت‌هاست».
رییس هیات پارلمانی جمهوری چک نیز، با بیان اهمیت جایگاه پروفسور «یان ریپکا»، به ضرورت تبادلات بیشتر فرهنگی و علمی در جهت شناخت بیشتر اشاره کرده و تمایل کشور چک به توسعه همکاری‌های مختلف، بویژه علمی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.
در ادامه این دیدار، دکتر جعفری دهقی، استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، شرح مختصری ازجایگاه علمی پروفسور «یان ریپکا» ایرانشناس مشهور چک بیان کرد.
بعد از انجام دیدار‌های ‌رسمی، هیات پارلمانی چک در محل کتابخانه دانشکده و در مراسم افتتاح رسمی بخش تخصیص یافته به آثار «یان ریپکا» حاضر شدند و با پرده‌برداری از نام وی، این بخش را رسما افتتاح کردند.
پروفسور«یان ریپکا» ایران شناس و فرهنگ‌پژوه اهل کشور چک، آثار زیادی در خصوص ادبیات و فرهنگ ایران دارد که از جمله می‌توان به « تاریخ ادبیات ایران» وی اشاره کرد. وی علاوه بر فعالیت‌های مکتوب، در تربیت شماری زیادی از ایران‌شناسان نیز نقش داشته و عضو  وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران نیز بود. دانشگاه تهران به پاس خدمات این ایران‌شناس، در سال ۱۳۱۷ دکتر افتخاری خود را به وی اعطاء کرد.