دانشگاه تهران در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

تعداد بازدید:۱۴۹۰
دانشگاه تهران در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

بر اساس گزارش منتشرشده از سوی نظام رتبه­ بندی شانگهای مبنی بر ارزیابی دانشگاه‌های جهان در سال 2015، دانشگاه تهران در میان 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. به گزارش معاونت بین‌الملل دانشگاه تهران، در این رتبه‌بندی، دانشگاه تهران در رتبه 201 تا 300 جهان و در جایگاه اول ملی، در کنار دانشگاه­های معتبری چون ویکتوریا، واترلو، یورک، اتاوا، فلوریدای جنوبی، ماریلند بالتیمور، نوتردام، نبراسکا و اوتاگو قرار گرفته و پس از آن، دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه دوم و در رتبه 401 تا 500 جهان قرار دارد.  

هم‌چنین، در آخرین ویرایش این رتبه‌بندی در سال 2015،  بخش فنی و مهندسی دانشگاه تهران، رتبه 51-75 را به خود اختصاص داده است که مشابه جایگاه کسب‌شده در ویرایش سال 2014  همین نظام رتبه‌بندی در بخش فنی و مهندسی است.

گفتنی است نظام رتبه‌بندی شانگهای، یکی از معتبرترین نظام‌های بین‌المللی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی و پژوهشی است که از سال 2003 راه‌اندازی شده است. این نظام از شش شاخص اصلی جهت رتبهبندی دانشگاهها استفاده میکند، از جمله تعداد فارغ‌التحصیلان و اساتیدی که جایزه نوبل یا جایزههای مهم حوزههای دیگر را کسب کردهاند، تعداد محققان پراستناد که توسط مؤسسه «تامسون رویترز» مشخص میشوند، تعداد مقالات منتشرشده در مجلات «ساینس» و «نیچر»، تعداد مقالات منتشرشده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی و عملکرد سرانهی آموزشی با در نظر گرفتن اندازه مؤسسه و تعداد دانشجویان و اساتید. سالانه بیش از 1000 مؤسسه توسط این نظام رتبهبندی میشوند که اسامی 500 مؤسسه برتر بر روی وب‌سایت موسسه مشخص و منتشر میشوند.