سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور برگزار شد

۲۳ خرداد ۱۳۹۴ | ۲۰:۱۱ کد : ۲۴۷۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۶۹
سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور برگزار شد

سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور 21 خرداد 1394 به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی در پردیس زیراب این دانشگاه برگزار شد.
در این اجلاس که با حضور رؤسای دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه طباطبایی و علم و صنعت ایران برگزار شد،نخست دکتر محمد مهدی طهرانچی ضمن خیر مقدم به رؤسای دانشگاه‌های شرکت کننده، حضور آنان را در پردیس زیراب گرامی داشت.
سپس دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این اجلاس ضمن قدردانی از میزبانی رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: نقش دانشگاه‌ها در تصمیم سازی‌ها فراموش شده‌است و این نقش باید به دانشگاه‌ها برگردد.
رئیس دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید از روزمرگی خارج شوند گفت: موضوع دیگر چگونگی تامین منابع مالی برای دانشگاه‌ها است که در این جهت دانشگاه‌ها باید ثروتمند باشند زیرا هیچ دانشگاه موفقی در دنیا فقیر نیست. اما مهم است که این منابع مالی چگونه تأمین شود.
رئیس دانشگاه تهران همچین در بخش دیگری از سخنان خود برخلق ثروت در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت:سیستم دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که آموزش منجر به پژوهش و پژوهش منجر به سرمایه‌گذاری و خلق ثروت در جامعه شود.
رئیس دانشگاه تهران تأکید کرد: باید دانشگاه حلقه اتصال میان استاد و کارفرما و بازار باشد و منابع مالی در اختیار دانشگاه قرار گیرد.
دکتر نیلی با اشاره به تدوین برنامه ششم خواستار تشکیل نشستی با حضور رؤسای دانشگاه‌های برتر و تشکیل کار گروه با حضور معاونان برنامه‌ریزی و فناوری دانشگاه‌های برتر و ارائه پیشنهادهای عملیاتی برای اجلاس مردادماه شد.
شایان ذکر  است که سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور با بحث و تبادل نظر در مورد ”نقش دانشگاه های پیشرو در برنامه ریزی آموزش عالی کشور و انتظارات متقابل“، ”سیاست های کلی پژوهش دانشگاه‌های برتر“ ،"چگونگی افزایش کیفیت در پژوهش"، و "نحوه پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان" در سه نشست تخصصی به کارخود ادامه داد.